جنجال نبش قبر دیکتاتور اسپانیا


جنجال نبش قبر دیکتاتور اسپانیا

مصوبه اخیر دولت اسپانیا درباره نبش قبر و انتقال جسد «فرانسیسکو فرانکو» دیکتاتور سابق این کشور به مکان دیگری ؛ موجب بالا گرفتن اختلافات بین دولت این کشور با رقبا و اعضای فامیل فرانکو شده است .
ژنرال «فرانکو» پس از جنگ داخلی‌ اسپانیا ، از سال ۱۹۳۹ تا هنگام مرگش در سال ۱۹۷۵ ، بر اسپانیا حکومت می‌ کرد .
رژیم فرانکو در طول حکومتش مرتکب مجموعه ای از نقض حقوق بشر علیه ملت اسپانیا شد که از آن با نام ‘وحشت سفید’ یاد می‌ شود . از جمله این جنایات می‌ توان به اعدام و کار اجباری زندانیان در اردوگاه ها اشاره کرد که عموما علیه دشمنان سیاسی و ایدئولوژیک به کار برده می‌ شد.
جنایات دیکتاتو سابق اسپانیا به مرگ دستکم بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر انجامید.
هیات دولت اسپانیا در جلسه آنلاین جمعه خود، زمینه های نبش قبر فرانکو و انتقال جسد وی به مکان دیگر را بررسی و نهایی کرد.
هر چند دولت اسپانیا در صدد نهایی کردن مساله نبش قبر فرانکو بوده، اما برخی مسائل حقوقی مانع تحقق اصلی ترین شعار تبلیغاتی «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا شده بود.
سانچز در مصاحبه مطبوعاتی  گفته بود که با تصویب قانونی شرایط نبش قبر را در ماه سپتمبر ، فراهم خواهد کرد.
سانچز با نهایی کردن فرمان حقوقی و تصویب آن همچنین در صدد بود که تاثیر هر گونه اعتراض فامیل فرانکو را به حداقل برساند و در همین راستا با استناد به قوانین موجود و الحاق چند بند دیگر مساله نبش قبر را قانونی کرد.
دولت اسپانیا همچنین به فامیل فرانکو هشدار داد که رضایت آنها برای نبش قبر اهمیتی ندارد و چه بخواهند و چه نخواهند ، دولت به نبش قبر خواهد پرداخت .
یکی دیگر از موانع احتمالی، کلیسا می باشد که منابع دولتی می گویند در این زمینه مقامات کلیسا گفته اند که مخالفتی با این امر ندارند. تنها مشکل باقی مانده نوه های فرانکو هستند که اخیرا هر هفت نوه وی طی نامه ای به دولت مخالفت خود را با نبش قبر فرانکو اعلام کرده و از کلیسا خواستند که با نبش قبر مخالفت کند.
حزب مردمی و شهروندان، دو حزب اصلی‌ رقیب دولت نیز اشاره دارند که نبش قبر فرانکو ضرورت ندارد و نباید از فرمان حقوقی برای این مساله غیرضروری استفاده کرد.
هرچند که تصمیم دولت ، باید مورد رای گیری در مجلس نمایندگان قرار گیرد اما با تصویب فرمان حقوقی و به رغم مخالفت احزاب ، نبش قبر انجام خواهد گرفت .
قبر فرانکو در منطقه ای به نام ‘دره شهدا’ قرار دارد که به دستور او ساخته شده و در آنجا با ۳۳ هزار و ۸۷۲ رزمنده از دو جناح وستری خواهان و نیروهای ملی‌ که در این جنگ کشته شدند ، دفن شده است .
دولت سانچز در متن فرمان تصویب شده خود اشاره کرده که از این پس ، دره شهدا ، یک محل یادبود و ادای احترام به قربانیان جنگ داخلی‌ خواهد بود.
فامیل فرانکو اکنون ۱۵ آنلاین فرصت دارند تا نسبت به انتقال بقایای جسد فرانکو تصمیم بگیرند در غیر اینصورت ، دولت اسپانیا مکانی را انتخاب خواهد کرد .
بنا بر این گزارش ، فرانکو پیش از مرگش ، نظام سلطنتی را احیا نمود و شاهزاده «خوان کارلوس اول» را به عنوان جانشین خود تعیین کرد.
بدین ترتیب ، پس از چهار دهه خفقان و سرکوب، اسپانیا وارد مرحله گذار به دموکراسی شد .سه سال پس از مرگ فرانکو ، قانون اساسی‌ جدیدی به همه پرسی‌ گذاشته شد که با رای تقریبا ۹۲ فیصدی مشارکت کنندگان ، نظام حکومتی اسپانیا به مشروطه سلطنتی در قالب مردم سالاری پارلمانی تغییر کرد .