جنرال دوستم را به کشور می‌آوریم/ ترک‌تباران در ارتش از مناطق جنوبی فرا خوانده می‌شوند


جنرال دوستم را به کشور می‌آوریم/ ترک‌تباران در ارتش از مناطق جنوبی فرا خوانده می‌شوند

ائتلاف برای نجات افغانستان به حکومت هشدار می‌دهد که اگر حکومت زمینه بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست وستری را فراهم نکند، این ائتلاف برای بازگشت جنرال دست به کار خواهد شد.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ استاد عطامحمد نور رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی، استاد حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و عنایت‌الله بابر فرهمند رییس دفتر جنرال دوستم، عصر امآنلاین یکشنبه (۱۷ سرطان) در یک نشست نیوزی در مزارشریف، موضع‌گیری ائتلاف برای نجات افغانستان را پیرامون تحولات اخیر سیاسی در کشور اعلام کردند.

این رهبران، حلقه‌ای کوچک در درون حکومت را متهم به تبعیض آشکار علیه سایر اقوام کرده و تاکید نمودند که این حلقه تمامیت‌خواه کشور را به طرف بحران می‌برد.

آقای محقق با اشاره به برکناری وزیران قوم هزاره، تغییر و تبدیلی و حتی محاکمه آنان گفت که حکومت مردم هزاره را به مسخره گرفته است.

وی بیان داشت:”این رقم حکومت به جایی نمی‌رسد، باید اقوام با هم برادر احترام شوند، وزیران را برکنار می‌کنند و مشاور سمبولیک تعیین می‌کنند… گیم مسخره با مردم هزاره راه اندخته اند و این اوضاع را به طرف بهبود نمی‌برد، عدالت را برای همه می‌خواهیم و حقوق هر کس باید به رسمیت شناخته شود”.

معاون ریاست اجرایی همچنان خواهان برگشت جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست وستری به کشور شد.

آقای محقق تاکید کرد:” جنرال صاحب دوستم بیاید، تاهنوز ما تقاضا کرده ایم که جنرال صاحب دوستم بیاید، بعد از این می‌گویم که جنرال صاحب دوستم را می‌آوریم که دنیا و حکومت گوشش باز شود، اگر نیارید دوستم را می‌آوریم، اگر بحران آمد مربوط کسانی است که این بحران را ایجاد کرده اند”.

عطامحمد نور رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز با انتقاد از سیاست‌های حکومت بیان داشت که سیاست‌های نادرست کشور را به طرف بحران برده است.

آقای نور گفت که حکومت به دنبال مهندسی انتخابات آینده پارلمانی و ریاست وستری می‌باشد که این هرگز قابل قبول مردم افغانستان نمی‌باشد.

وی خاطر نشان ساخت که اگر حکومت در تلاش مهندسی انتخابات باشد، ائتلاف برای نجات افغانستان و سایر جریان‌ها و چهره‌های سیاسی همسو خواهان ایجاد حکومت موقت برای برگزاری انتخابات شفاف خواهند شد.

رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی تاکید کرد:” اگر انتخابات ریاست وستری با تقلب همراه باشد بحران حتمی است، اینجا ما یک بسته پیشنهادی داریم به نام حکومت موقت؛‌ گرچه شاید بعضی‌ها بگویند که حکومت موقت پس به صفر برگشتن است، نه ما به صفر بر نمی‌گردیم،‌ تمام دستاوردها در جایش باقی می‌ماند،‌ ما فقط کاری می کنیم که اعتماد دوباره به مردم برگردد؛‌ با ایجاد حکومت موقت مردم اطمینان پیدا می‌کند، این حکومت موقت می‌تواند دو سال باشد یا سه سال،‌ حکومت موقت می‌تواند اصلاحات انتخاباتی بیاورد،‌ اصلاحات در کمیسیون اگر نیاز بود بیاورد،‌ می‌تواند که تذکره‌ها را توزیع کند،‌ می‌تواند در این مدت لویه جرگه را دایر کند…”.

در همین حال عنایت‌الله بابر فرهمند رییس دفتر جنرال دوستم با اشاره به بازداشت نظام‌الدین قیصاری و تظاهرات گسترده ضد حکومتی در شمال کشور گفت که حکومت به دنبال فریب جامعه جهانی است.

آقای فرهمند گفت که از چهار آنلاین بدین سو هزاران شهروند در شمال کشور خواهان رهایی آقای قیصاری شده‌اند اما حکومت به همکاران بین‌المللی می‌گوید که “چهار تا اوباش و ولگرد است که ما آرام می‌کنیم”.

وی به حکومت هشدار داد که اگر صدای عدالت خواهی مردم را نشوند، نافرمانی‌های بزرگ مدنی در سراسر کشور راه اندازی خواهد شد.

رییس دفتر جنرال دوستم خطاب به حکومت گفت:” فکر نکنید که این تظاهرات یک آنلاین دو آنلاین است…‌ ازبیک‌ها و ترکمن‌ها همانطور که آنها را به ارگ بردند همان طور هم می‌توانند از ارگ بیرون بکشند…به زودی این حرکت از مرز سالنگ‌ها هم می‌گذرد.”

آقای فرهمند با اشاره به حمله نیروهای امنیتی به خانه نظام‌الدین قیصاری گفت که امآنلاین ارتش ملی به ابزار دست یک فرد تبدیل شده است.

وی افزود:”اکثریت نیروهای اردو که به خطوط اول جنگ می روند ازبیک‌ها و ترکمن‌ها هستند…ما باید به حضور نیروهای ازبیک و ترکمن تجدید نظر کنیم و به آنها بگوییم که از تمام ولایت‌های جنوبی به سمت شمال بیایند و از خانه و ناموس خود دفاع کنند.”

نویسنده وستر- بلخ