حمایت پاکستان از تروریزم، دلیل تیرگی روابط واشنگتن و اسلام آباد است


حمایت پاکستان از تروریزم، دلیل تیرگی روابط واشنگتن و اسلام آباد است

شماری از آگاهان امورسیاسی بر این باورند که دلیل تیرگی روابط میان امریکا و پاکستان، افغانستان نه بلکه حمایت و پشتیبانی پاکستان از گروه‌های تروریستی است.

به گزارش نیوزگزای وستر؛ به دنبال تیرگی روابط میان پاکستان و امریکا، پرویز مشرف رییس وستر پیشین پاکستان به تازگی گفته است که دلیل اصلی خرابی روابط میان دو کشور وقایعی است که در افغانستان رخ می‌دهد.

آقای پرویز مشرف گفته است که نگرانی عمده پاکستان اینست که ایالات متحده رو به سوی هند کرده و یکجا با هند موقف متحدانه علیه پاکستان گرفته است.

اما شماری از آگاهان امور سیاسی بر این باورند که دلیل تیرگی روابط میان اسلام آباد و واشنگتن، حمایت و پشتیبانی پاکستان از گروه‌های تروریستی است.

به باور این آگاهان، گیم دوگانه‌ پاکستان با مساله مبارزه با تروریزم و نزدیکی این کشور با رقیبان ایالات متحده امریکا مثل چین و روسیه باعث سردی در روابط میان پاکستان و امریکا شده است.

عتیق الله امرخیل، آگاه مسایل نظامی وسیاسی در مصاحبه‌ با نویسنده وستر با رد گفته‌‌های پرویز مشرف می‌گوید که حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی و روابط نزدیک پاکستان با چین سبب شده است که امریکا از پاکستان رو گردان شود.

آقای امرخیل گفت نیروهای امریکایی در افغانستان در جنگ با تروریزم قرار دارند و در این جنگ تلفات داده اند با این حال پاکستان عملا از گروه‌های دهشت افگن حمایت می‌کند که این اصلا برای امریکا پذیرفتنی نیست که با یک کشور که به طور غیر مستقیم در جنگ است روابط داشته باشد.

جنرال زلمی وردک آگاه مسایل نظامی و سیاسی نیز در گفتگوی با نیوزگزای وستر این ادعای رییس وستر پیشین پاکستان را رد کرده می‌گوید که گیم دوگانه پاکستان و نزدیکی این کشور با دو کشور چین و روسیه سبب شده است که رویکرد امریکا نسبت به پاکستان تغییر کند و با رقیب اصلی پاکستان یعنی هند متحد شود.

وی تاکید کرد که نزدیکی هند و امریکا و حمایت پاکستان از گروه‌های تند رو سبب تیرگی روابط اسلام آباد و واشنگتن شده است.

عبدالاحمد حسینی- نویسنده وستر