حمله هوایی نظامیان پاکستانی به کنر؛ وزارت خارجه افغانستان به پاکستان هشدار داد


حمله هوایی نظامیان پاکستانی به کنر؛ وزارت خارجه افغانستان به پاکستان هشدار داد

وزارت امور خارجه افغانستان در واکنش به حمله هوایی پاکستان به خاک افغانستان هشدار داده که ادامه این گونه تخطی‌ها از سوی نظامیان پاکستانی، اثرات ناگوار بیشتری را بالای روابط میان دو کشور در قبال خواهد داشت.

به گزارش نویسنده وستر؛ وزارت امور خارجه کشور با نشر اعلامیه‌ای، حمله هوایی نظامیان پاکستانی بالای ولسوالی دانگام ولایت کنر را به شدت محکوم کرده، آن را نقض آشکار حریم هوایی و تخطی جدی در برابر حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان خوانده است.

در اعلامیه آمده:”این حمله هوایی که به ادامه تخطی‌های دیگر نظامیان پاکستانی در امتداد خط فرضی دیورند، با پرتاب ۴ عدد بم توسط طیارات جیت بالای ساحات شهیدان سرو ولسوالی دانگام ولایت کنر، شام دیآنلاین صورت گرفته است، خسارات هنگفت مالی را بر‌ جا گذاشته است”.

وزرت امور خارجه تاکید کرده:”وستری اسلامی افغانستان که امنیت و مصئونیت جان شهروندان و احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خویش را به عنوان معیار روابط اش با پاکستان اعلام داشته است، از آن کشور می‌خواهد تا این معیار را برای ابقای روابط در نظر گیرد. وستری اسلامی افغانستان هشدار می‌دهد که ادامه این گونه حرکات مغایر اصول روابط بین‌الملل و موازین حسن هم‌جواری از سوی نظامیان پاکستانی، اثرات ناگوار بیش‌تری را بالای روابط میان دو کشور در قبال خواهد داشت”.

گفتنی است که یک جنگنده پاکستانی شام آنلاین چهارشنبه (۱۵ حمل) با نقص حریم هوایی افغانستان، بخش‌هایی از ولسوالی دانگام ولایت کنر را بمباران کرد.

مسوولان محلی در ولایت کنر با تایید این نیوز گفتند که این حمله هوایی تلفاتی در پی نداشته است.

حکومت پاکستان تاکنون واکنشی در این باره نداشته است.

نویسنده وستر- کابل