حوزه‌بندی انتخابات در غزنی غیرقانونی و تبعیض‌آمیز است


حوزه‌بندی انتخابات در غزنی غیرقانونی و تبعیض‌آمیز است

نمایندگان مردم غزنی در مجلس نمایندگان تصمیم تازه کمیسیون انتخابات مبنی بر این که انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی به صورت حوزه‌ای برگزار شود را تبعیض‌آمیز و غیر قانونی خواندند.

به گزارش نویسنده وستر؛ پس از آنکه کمیسیون انتخابات تصمیم گرفت تا دریک اقدام استثنایی انتخابات پارلمانی را در ولایت غزنی حوزه بندی کند، وکلای مردم غزنی در مجلس نمایندگان مخالفت شان را با این تصمیم اعلام نمودند.

نمایندگان مردم غزنی در پارلمان امآنلاین سه‌شنبه (۵ سرطان) دریک نشست نیوزی مشترک تصمیم کمیسیون انتخابات مبنی برحوزه بندی انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی را تبعیض آمیز و غیر قانونی عنوان کردند.

با گذشت یک ماه از پیشنهاد شماری از باشندگان ولایت غزنی مبنی بر حوزه بندی شدن انتخابات پارلمانی در این ولایت، کمیسیون انتخابات این پیشنهاد را پذیرفته و گفته که انتخابات در ولایت غزنی در سه حوزه انتخاباتی برگزار خواهد شد.

بر اساس این تصمیم کمیسیون، انتخابات در ولایت غزنی به دلیل نا امنی در سه حوزه انتخاباتی با تفکیک اقوام هزاره، تاجیک و پشتون برگزار خواهد شد.

اما وکلای مردم غزنی در مجلس نمایندگان این تصمیم کمیسیون انتخابات را مخالف صریح قانون اساسی و قانون انتخابات دانسته خواهان عدم برخورد تبعیض آمیز کمیسیون با مردم غزنی شده اند.

عبدالقیوم سجادی نماینده مردم غزنی در مجلس در نشست نیوزی امآنلاین بیان داشت که تصمیم حوزه بندی انتخابات در ولایت غزنی که پس از درخواست تعدادی از باشندگان این ولایت از سوی کمیسیون اتخاذ شده، براساس مواد قانون انتخابات غیر قانونی و براساس مواد قانون اساسی تبعیض‌آمیز است.

آقای سجادی گفت که این اقدام که برخورد استثنایی و تبعیض آمیز با مردم این ولایت را نشان می‌دهد، به هیچ وجه عملی نبوده و زمینه‌ساز بآنلاین تنش‌های قومی در غزنی خواهد شد.

به گفته وی، کمیسیون انتخابات و حکومت به جای برگزاری انتخابات به شکل حوزه‌ای در ولایت غزنی باید زمینه برگزاری انتخابات را در تمام مناطق غزنی فراهم سازد.

محمد عارف رحمانی یکی دیگر از نمایندگان غزنی در مجلس نیز تصمیم کمیسیون در حوزه بندی انتخابات پارلمانی در این ولایت  را غیر قانونی خواند.

وی از کمیسیون انتخابات خواست که تسلیم خواسته‌های تبعیض‌آمیز نشده و با حفظ استقلالیت خود مطابق به مواد قانون اساسی و قانون انتخابات، انتخابات پارلمانی در غزنی را به گونه غیر تبعیض آمیز، مثل سایر ولایات برگزار نموده و زمینه حضور باشندگان تمام ولسوالی‌های غزنی در انتخابات را مساعد کند.

گفتنی است که از دو ماه به این سو شماری از باشندگان غزنی در اعتراض به آنچه راه نیافتن نمایندگان شماری از اقوام در انتخابات پارلمانی گذشته به مجلس نمایندگان می‌خوانند، دروازه ساختمان کمیسیون انتخابات در مرکز غزنی را مسدود کرده اند.

این معترضان ناامنی را در برخی از ولسوالی‌های غزنی چالشی فرا راه برگزاری انتخابات پارلمانی دانسته خواهان حوزه بندی شدن انتخابات بین سه قوم در این ولایت شده اند ؛ اما برخی دیگر از باشندگان غزنی، نهادهای مدنی و وکلای مردم غزنی هرچند که اعتراض یاد شده را برحق می‌دانند اما با حوزه بندی شدن انتخابات در این ولایت به شدت مخالفت می‌کنند.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر