حکومت در روند صلح در سردرگمی به سر می‌برد


حکومت در روند صلح در سردرگمی به سر می‌برد

اعلام آتش بس موقت از سوی حکومت با طالبان با واکنش‌های متفاوتی روبرو شده است، عده‌ای از این تصمیم استقبال کرده و شمار دیگر آن را برای امنیت کشور خطرناک می‌خوانند.

به گزارش نویسنده وستر؛ محمداشرف غنی رییس وستر، امآنلاین پنجشنبه (۱۷ جوزا) آتش بس یکجانبه و موقت را با طالبان اعلام کرد. این آتش بس به درخواست صدها عالم دینی و از تاریخ ۲۷ رمضان تا پنجم عید سعید فطر اعلام شده است.

شورای عالی صلح در اعلامیه‌ای از این تصمیم آقای غنی استقبال کرده و آن را گامی مهم در روند صلح کشور خوانده است.

در اعلامیه آمده است که شورای عالی صلح با استفاده از این فرصت از تحریک طالبان می‌خواهد، صدای ملت مسلمان افغانستان را لبیک بگویند و وارد مرحله مذاکرات مستقیم و رو در رو با حکومت افغانستان شوند. مردم با عزت افغانستان آرزو دارند تا مذاکرات صلح رو در رو و مستقیم به رهبری و حاکمیت افغانستان به زودی آغاز گردد.

در اعلامیه تاکید شده که ملت بزرگ افغانستان همواره از هر گوشه کشور صدای دادخواهی برای صلح و ختم جنگ را بلند نموده اند و بسته پیشنهادی صلح که از سوی رهبری دولت وستری اسلامی افغانستان اعلان گردید صدای متحد و متفق مردم ما می‌باشد. آرزو داریم این اقدام ابتکاری باشد برای آغاز یک آینده مرفه و با صلح و ثبات در سراسر کشور.

اما از سوی دیگر برخی چهره‌های سیاسی این تصمیم حکومت را نشان ضعف حکومت در برابر طالبان خوانده اند.

امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی کشور در واکنش به اعلام آتش بس حکومت با طالبان تاکید کرده که این اقدام حکومت از دید امنیتی خطرات بسیار جدی و احتمالا فاجعه انگیز و خونین را در پی خواهد داشت.

در همین حال نصرالله صادقی زاده نیلی عضو مجلس نمایندگان در این باره به نویسنده وستر گفت:” که حکومت در روند صلح در حالت ثابتی قرار ندارد. یک آنلاین می‌گوید که  طرف صلح افغانستان پاکستان است و با طالبان مذاکره نمی‌کنیم. فردای آن آنلاین اما بسته‌های پیشنهادی بدون قید و شرط خود را برای صلح به طالبان پیشکش می‌کند.”

آقای صادقی زاده نیلی بیان داشت:”این سر درگمی‌ها و حرکت‌های ضعیف راه حل صلح نیست و نمی‌تواند افغانستان را به نتیجه مثبت امنیتی برساند بلکه این سردرگمی‌ها تنها عامل تشویق طالبان به شدت بخشیدن جنگ و درگیری در کشور می‌شود.”

وی افزود:” تنها راه برای دسترسی به صلح افغانستان حرکت‌های نظامی تهاجمی علیه طالبان است. باید پناهگاه‌های طالبان از بین برده شود. آنان باید مجبور شوند که به پروسه صلح بپیوندند.”

به باور این عضو مجلس نمایندگان، راه دیگر برای صلح افغانستان آن است که حکومت با حامیان خارجی طالبان وارد مذاکره شده و آنان را متقاعد کند که از حمایت از جنگ افغانستان دست بردارند.

این عضو مجلس نمایندگان تاکید کرد که این نخستین باری نیست که حکومت افغانستان آمادگی خود را برای یک آتش بس یک جانبه با طالبان اعلام می‌کند. در گذشته هم چنین عملی را مرتکب شده است اما مهم آن است این آتش بس یک جانبه نتیجه ای مثبت در پی نداشته و نخواهد داشت.

به گفته وی، طالبان از خود اختیاری ندارند و نمی‌توانند به اعلام آتش بس حکومت پاسخ مثبت بدهند.

گروه طالبان تاکنون به اعلام آتش بس حکومت با این گروه واکنشی نشان نداده است.

حمید پارسا- نویسنده وستر