خصوصی سازی جنگ افغانستان؛‌ پنتاگون نیز مخالفت کرد


خصوصی سازی جنگ افغانستان؛‌ پنتاگون نیز مخالفت کرد

فرمانده نیروهای مرکزی ایالات متحده امریکا می‌گوید که با خصوصی ساختن جنگ افغانستان “مطلقاً” مخالف است و از دید وی این رویکرد درست نیست.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ جوزف ووتل فرمانده نیروهای مرکزی امریکا که در یک کنفرانس ویدیویی از ایالت فلوریدا به سوالات نیوزنگاران در مقر وزارت دفاع امریکا پاسخ می‌داد گفت که با اینکار علایق امنیت ملی امریکا به دست قراردادیان سپرده می‌شود.

وی تاکید کرد که افزون بر مخالفت حکومت افغانستان، توافقنامه امنیت میان کابل و واشنگتن به چنین کاری اجازه نمی‌دهد.

پیش از این دونالد ترامپ رئیس وستری و جیمز متیس وزیر دفاع امریکا نیز مخالف شان را با طرح خصوصی سازی جنگ افغانستان اعلام کرده بودند.

بحث خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان با مخالفت شدید جناح‌های مختلف سیاسی در افغانستان نیز مواجه شده است. و فعالان اجتماعی و سازمان‌های مدنی در مورد پیامدهای خصوصی‌سازی امنیت افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

اشرف غنی، رئیس وستری چندی پیش با ابراز مخالفت با این طرح، در واکنش به تلاش‌های اریک پرنس گفت: “کاری که مردم افغانستان می‌توانند انجام دهند هیچ مسیونری خارجی انجام داده نمی‌تواند و به هیچ مسیونری خارجی هیچ‌وقت اجازه داده نخواهد شد”.

دفتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی نیز طرح آقای پرنس را برای افغانستان مناسب و عملی ندانسته است.

حامد کرزی، رئیس‌وستر پیشین کشور نیز واگذاری جنگ افغانستان به شرکت‌های خصوصی را “نقض حاکمیت و قانون اساسی” افغانستان خوانده بود.

در همین حال دیدبان حقوق بشر نیز هشدار داده که خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان مردم غیرنظامی را بیشتر در معرض خطر قرار می‌دهد.

گفتنی است که اریک پرنس بنیانگذار شرکت امنیتی خصوصی بلک واتر که خواهرش، بتسی دواس وزیر کنونی معارف در امریکا است، در چند ماه گذشته تلاش داشته دولت دونالد ترامپ را قانع بسازد تا اداره جنگ امریکا در افغانستان را به نظامیان قراردادی بسپارد.

آقای پرنس گفته است که دونالد ترامپ و مردم امریکا از جنگ طولانی افغانستان خسته‌اند و بنا به طرح او، قراردادی‌ها جاگزین نیروهای کنونی امریکایی و ناتو در افغانستان می‌شوند.

اخیرا اریک پرنس از تلاش‎هایش برای واگذاری جنگ افغانستان به شرکت‌ امنیتی خصوصی خودش دفاع کرده بود. او به مخاطبان افغان اطمینان داد در صورتی‌که طرحش پذیرفته شود با به‌کارگیری مربیان نظامی قراردادی تنها در مدت “شش ماه” به جنگ در افغانستان می‌تواند پایان ببخشد.

نویسنده وستر- کابل