خلیلی: فضای بی‌اعتمادی میان دولت و طالبان در حال رفع شدن است


خلیلی: فضای بی‌اعتمادی میان دولت و طالبان در حال رفع شدن است

رئیس شورای عالی صلح کشور در سومین نشست همکاری افغانستان و آلمان برای صلح، می‌گوید که فضای بی‌اعتمادی میان دولت و طالبان در حال رفع شدن است.

به گزارش نویسنده وستر؛ کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح که امآنلاین شنبه (۷ میزان) در نشستی در کابل صحبت می‌کرد گفت، تا هنوز هیچ گونه گفتگوهای رسمی و مستقیم بین دولت و طالبان و بین شورای عالی صلح و طالبان صورت نگرفته است؛ هرآنچه که است در سطح شایعات است.

اما، آقای خلیلی تاکید کرد: “ولی امیدوار هستیم که سر انجام این مذاکرات صورت بگیرد و تمام تلاش ما بر این است که ما آنلاینی به شکل مستقیم با طالبان وارد گفتگو شویم به عنوان دو طرف قضیه و دو افغان.”

به گفته او، فضای بی اعتمادی میان دولت و طالبان با سیاست‌های که شورای عالی صلح به عنوان یک مرجع مستقل و بی طرف، در پیش گرفته در حال رفع شدن است.

این در حالی است که نویسنده رویترز به نقل از سه نماینده گروه طالبان که نام های شان ذکر نشده، گزارش داده است که مقام‌های حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان در عربستان سعودی دیدار کرده و روی همکاری در تامین امنیت انتخابات پارلمانی و آزادی زندانیان طالبان به توافق رسیده اند.

بر بنیاد نشست‌های همکاری صلح افغانستان و آلمان که امآنلاین در کابل برگزار شده بود، قرار است موسسه برگوف کارمندان شوراهای ولایتی صلح افغانستان را آموزش دهد.

پیتر بروگیل سفیر آلمان در کابل نیز در نشست امآنلاین با شورای عالی صلح گفت: “مصالحه نیازمند وقت است اما بخاطر صلح کارهای عملی باید صورت گیرد. کمیته های ولایتی شورای عالی صلح افغانستان نمی‌توانند صلح را تحمیل کنید بلکه این کمیته‌ها باید میانجی‌گری کنند.”

هانس گیسمن رئیس بنیاد برگوف نیز گفتگو های ابتدایی بین امریکا و طالبان را در مرحله اول ناکام خواند و ابراز امیدواری کرد که این گفتگوها ادامه داشته باشد و برای تامین صلح در افغانستان نتیجه دهد.

بنیاد صلح برگوف پیش از این نیز دو نشست را به منظور همکاری با شورای عالی صلح افغانستان در کشورهای آلمان و اندونیزیا برگزار کرده است.

کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح کشور نتایج این همکاری موسسه آلمانی را برای تبادله دیدگاه‌ها در رابطه به ختم جنگ و آغاز شدن گفتگوهای صلح در کشور مثبت خواند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر