دادستانی کل: بررسی‌ها درباره چگونگی جعل و تزویر شناسنامه‌های ورقی آغاز شده است


دادستانی کل: بررسی‌ها درباره چگونگی جعل و تزویر شناسنامه‌های ورقی آغاز شده است

سخنگوی دادستانی کل کشور می‌گوید که یک هیئت براساس حکم ریاست وستری موظف شده که عاملان جعل و تزویر هزاران شناسنامه ورقی را شناسایی و به پنجه قانون بسپارد.

به گزارش نویسنده وستر؛ جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل، بعد از ظهر امآنلاین چهارشنبه (۱۴ سنبله) در یک نشست نیوزی در کابل از توظیف یک هیئت برای بررسی قضیه جعل و تقلب هزاران شناسنامه ورقی براساس حکم ریاست وستری نیوز داد.

هفته گذشته،‌ ائتلاف بزرگ ملی افغانستان با افشای صدهزار شناسنامه جعلی، حکومت را به تصمیم تقلب گسترده در انتخابات آینده پارلمانی متهم کرد.

کمیسیون انتخابات، این افشاگری ائتلاف را ناوقت خواند اما پذیرفت که شماری از کتابچه‌های استکیر این کمیسیون مفقود شده است.

اداره ثبت و احوال نفوس کشور نیز تاکید کرد که هزاران شناسنامه‌ای ورقی که برچسب انتخاباتی خورده‌اند و از سوی ائتلاف به نمایش گذاشته شده‌اند، جعلی هستند.

در همین حال محمداشرف غنی رئیس وستر با صدور فرمانی دستور بررسی شناسنامه‌های جعلی را صادر کرده است.

براساس این فرمان آقای غنی، هیاتی به ریاست نماینده با صلاحیت اداره دادستانی کل و عضویت نمایندگان ریاست عمومی امنیت ملی، وزارت داخله، کمیسیون انتخابات، اداره احصائیه و اداره ثبت احوال نفوس برای بررسی شناسنامه‌های جعلی موظف شده است.

به این هیات وظیفه داده شده تا مسئولین و اشخاصی را که در تقلب شناسنامه نقش داشته شناسایی و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کنند و بعد از بررسی‌های همه‌جانبه یافته‌های‌شان را با پیشنهادهای مشخص به ریاست وستری بدهند.

بر همین اساس سخنگوی دادستانی کل در نشست نیوزی امآنلاین خود بیان داشت که بنا بر حکم یاد شده ریاست وستری هیئتی متشکل از دادستان‌های عالی رتبه در این باره توظیف و بررسی‌های‌شان را آغاز کرده‌اند.

وی گفت، تاکنون چگونگی و تعداد تزویر و جعل شناسنامه‌های ورقی که براساس قانون جرم پنداشته می‌شود مشخص نشده و هیئت تحقیق یاد شده در جریان ۲۰ آنلاین چگونگی و عاملان جعل شناسنامه‌های ورقی را شناسایی کرده و به پنجه قانون خواهد سپرد.

وی خاطر نشان ساخت که دادستانی کل در برخورد با عاملان جعل و تزویر شناسنامه کامل جدی برخورد کرده و تاکنون ده‌ها مورد در این پیوند کشف شده و عاملان آن به پنجه قانون سپرده شده اند.

مساله جعل و تقلب هزاران شناسنامه ورقی و برچسپ‌های رای دهی در حالی پس از افشاگری ائتلاف بزرگ ملی و احزاب سیاسی به بررسی گرفته می‌شود که احزاب و جریان‌های سیاسی روند ثبت نام رای دهندگان را تقلب آمیز خوانده و خواهان ابطال آن شده‌ و بر بایومتریک رای دهندگان تاکید کرده‌اند.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر