داعش در افغانستان، قوی‌تر می‌شود


گوین ویلیامسون؛ وزیر دفاع انگلیس اعلام کرده است که اعضای گروه داعش در افغانستان با هسته های تروریستی در انگلیسی ارتباط برقرار می‌کنند.
 
آنلایننامه انگلیسی ایندپندنت به نقل از گوین ویلیامسون؛ وزیر دفاع انگلیس که به افغانستان سفر کرده بود، نوشته است که هدف از برقراری ارتباط بین جنگجویان داعش در افغانستان و هسته های تروریستی در انگلیس، راه‌اندازی حملات تروریستی می‌باشد.
 
این مقام ارشد امنیتی انگلیس گفته است: «آنچه که ما می‌بینیم این گروه یک تهدید جدی برای انگلیس است و ما باید اقدام کنیم و مطمئن شویم که در آینده شاهد حملاتی چون حمله‌ منچستر نباشیم.»
 
او تاکید کرده است که به‌طور مرتب گروه‌های تروریستی که در افغانستان فعالیت می‌کنند را تحت نظر دارند و شواهدی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد این گروه‌های تروریستی نه تنها با انگلیس؛ بلکه با تمام قاره‌ اروپا ارتباط دارند.
 
وزیر دفاع انگلیس اولین مقام حکومتی آن کشور است که جنگجویان داعش افغانستان را تهدیدی بالقوه برای امنیت انگلیس خوانده است.
 
این اظهار نظر اما تنها یک هشدار امنیتی نیست؛ بلکه معنای دیگر آن این است که داعش در افغانستان، باید از لاک لوکال و فرم محلی خود خارج شود و ابعاد بین المللی و فراملیتی پیدا کند.
 
این همان چیزی است که در سوریه و عراق نیز اتفاق افتاد؛ اما با دخالت قدرت هایی مانند ایران، روسیه، حشدالشعبی عراق و حزب الله لبنان، شکست تلخ و سخت و بازگشت ناپذیری خورد و نتوانست آمال و امیال پایه گذاران اصلی و اولیه خود را برآورده کند.
 
اکنون این پروژه به افغانستان منتقل شده است و به مرحله ای از رشد و توسعه رسیده که دیگر فرماندهان و مقام های نظامی قدرت های غربی، سخن از نابودی و سرکوب سریع و کامل آن نمی زنند؛ بلکه بالعکس، این هیولای در حال رشد و قدرت گیری را بال و پر می دهند، تبلیغ می کنند، بزرگنمایی می کنند و فربه می کنند تا جای پروژه شکست خورده داعش در سوریه و عراق را بگیرد.
 
این در حالی است که ارتباط جنگجویان وحشی و آماتور و پابرهنه و کر و لالی که در صفوف داعش در افغانستان حضور دارند با هسته های تروریستی و کانون های افراط گرایی در انگلیس، چیزی نیست که به سادگی و به صورت مستقیم، امکان پذیر باشد. این مهم به کمک سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی غربی و اتاق های فکر پیشرفته و پیچیده ای قابل تحقق است که در عقب آنها فکرهای نیرومندی حضور داشته باشند. در غیر آن، نه در کوهپایه های پچیراگام و کوت و اچین و درزاب و قوش تپه، امکانات مدرنی برای ارتباط و هماهنگی میان داعش در افغانستان و همفکران آن گروه در انگلیس وجود دارد و نه تروریست های وحشی و کم سن و سال عضو آن گروه، از سواد و دانش کافی برای استفاده از این امکانات برای برقراری تماس برخوردار اند.
 
از سوی دیگر، هیچکس هنوز از یاد نبرده است که در نخستین ایام تولد و تشکیل نطفه داعش در سوریه و عراق، تروریست ها و افراط گرایان تکفیری، آزادانه در خیابان های پاریس و لندن و برلین و بروکسل و شهرهای امریکا به نفع این گروه تروریستی، تبلیغ می کردند و با استفاده از فضای مجازی و شبکه های مجازی، برای آن سربازگیری می نمودند.
 
همزمان، مرزهای بین المللی از امریکا و اروپا و کانادا تا شاخ افریقا و کشورهای عربی و آسیای میانه، به روی هزاران تروریستی باز بود که می خواستند خود را از طریق ترکیه به همفکران شان در سوریه و عراق برسانند.
 
شماری از آنها حتی این امکان را داشتند که پس از تجربه ماه ها زندگی زیر سیطره خلافت جعلی داعش، دوباره به کشورهای متبوع خود در غرب بازگردند.
 
آيا سرویس های جاسوسی، سازمان های اطلاعاتی و دستگاه های امنیتی قدرت های غربی، از این رخدادها بی نیوز بودند؟
 
آنها نمی دانستند که چه چیزی در حال رخ دادن است؟
 
آیا این قابل باور است که در کشوری مانند انگلیس که دوربین های مداربسته، تمامی حرکات و سکنات یک شهروند عادی را به طور مستمر رصد می کنند و آنلاینانه از هر فرد معمولی به طور متوسط ۳۶۰۰ عکس می گیرند و آن را در بانک های اطلاعاتی سازمان های جاسوسی، ذخیره می کنند، کسی از آمد و شد آزادانه تروریست های داعشی از مبدأ آن کشور به سوریه و عراق و بالعکس، نیوز نداشته باشد؟
 
در دنیایی که کنش ها و واکنش های افراد در شبکه های اجتماعی و فضای سایبر به آسانی قابل ردگیری است و اصولا شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجوگر بخشی از سازوکار امنیتی سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی هستند، آیا امکان ردگیری و شناسایی تماس ها و ارتباطات اعضای داعش با همدیگر وجود ندارد؟
 
کاملا واضح است که این ارتباطات و تماس ها، زیر نظر سازمان های جاسوسی و در چارچوب یک سیاست امنیتی ریشه دار و استراتژيک صورت می گیرد و به همین دلیل هم هست که اظهار نظر وزیر دفاع انگلیس در خصوص ارتباط اعضای داعش در افغانستان با هسته های تروریستی در انگلیس، به معنای آن است که این گروه در افغانستان قوی تر می شود و این مرحله بعدی پروژه داعش در افغانستان است.
 
محمدرضا امینی – وستر