دانشمند ۱۰۴ ساله به زندگی خود پایان داد


دانشمند 104 ساله به زندگی خود پایان داد

“دیوید گودهال”(David Goodall) مسن‌ترین گیاه شناس و اکولوژیست استرالیایی در حالیکه در کنار فامیل و درحال گوش دادن به  “سرود شادی” بتهوون بود، در یک کلینیک در سوئیس به زندگی خود پایان داد.
این دانشمند ۱۰۴ ساله زاده بریتانیا مجبور شد تا یک تیکت یک طرفه به مقصد سوئیس بگیرد تا بتواند در آنجا از طریق “مرگ خودخواسته” به زندگی خود پایان دهد زیرا قوانین لیبرال سوئیس به او اجازه خودکشی قانونی را می‌داد در حالیکه این عمل در استرالیا که وی در آنجا زندگی می‌کرد، ممنوع بود.اعضای فامیل  او تا زمان مرگ، همراه وی بودند. داکتر گودهال ماه گذشته در جریان گفتگویی در آنلاین تولدش با شبکه تلویزیونی استرالیا گفت: خیلی تاسف می‌خورم که به این سن رسیده‌ام. من خوشحال نیستم. می‌خواهم بمیرم.گودهال در ساعات پایانی عمر خود شام مورد علاقه‌ی خود یعنی ماهی و کچالوی سرخ کرده و کیک پنیر خورد و در آخرین لحظات ، به سمفونی شماره ۹ بتهوون گوش داد و پس از به پایان رسیدن آهنگ، گودهال در ۱۰ می ۲۰۱۸ ساعت ۱۲:۳۰ به وقت محلی در آرامش درگذشت.

دیوید گودهال ۴ اپریل ۱۹۱۴ در بریتانیا متولد شد. او در توسعه زودهنگام روش‌های عددی در محیط زیست به ویژه مطالعه پوشش گیاهی موفق بود. وی همچنین برندهٔ جوایزی همچون نشان استرالیا شده بود.گودهال در سال ۱۹۵۳ مدرک ساینس خود را در دانشگاه لندن گرفت و در همین دانشگاه در سال ۱۹۴۱ به رتبه دکترای فلسفه دست یافت. تحقیقات دکترای خود را در مؤسسه پژوهشی باغبانی و کشاورزی در “کنت” در مورد جذب گیاه بادمجان رومی انجام داد.در سال ۱۹۴۸ گودهال به استرالیا رفت تا مدرک کارشناسی گیاه‌شناسی در دانشگاه ملبورن را به دست آورد. او مدرک دکتری از دانشگاه ملبورن در سال ۱۹۵۳ دریافت کرد. او سپس به انگلستان بازگشت و به عنوان استاد گیاه‌شناسی کشاورزی در دانشگاه ریدینگ شروع به تدریس کرد و از ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۶ در آنجا در حال تدریس بود. از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۷ او دانشمند تحقیقاتی در بخش‌های مختلف سازمان تحقیقات علمی و صنعتی مشترک (CSIRO)در استرالیا و سپس از ۱۹۶۷ تا ۱۹۶۸ استاد زیست‌شناسی در دانشگاه کالیفرنیا بود.