درخواست پناهندگی نخستین خلبان زن افغان در امریکا پذیرفته شد


درخواست پناهندگی نخستین خلبان زن افغان در امریکا پذیرفته شد

نیلوفر رحمانی، خلبان پیشین نیروهای هوایی افغانستان، پس‌از ۱۶ ماه انتظار برای تصمیم اداره ترامپ درباره درخواست پناهندگی‌اش در آن کشور، سرانجام به‌عنوان پناهنده پذیرفته شد.

به گزارش نویسنده وستر؛ بانو رحمانی ۲۶ ساله، در سال ۲۰۱۲ میلادی به نیروهای هوایی افغانستان پیوست و نخستین خلبان زن برای هواپیماهای کوچک شد.

هنگامی‌که در سال ۲۰۱۶ میلادی برای یک دوره آموزشی به امریکا رفت، درخواست پناهندگی کرد و دلیل پناهند‌گی‌اش را تهدید در برابر خود و خانواده‌اش عنوان کرده بود.

طلوع نیوز نوشت که کمبرلی موتلی، وکیل مدافع بانو رحمانی، به رسانه ای‌بی‌سی، گفت:”پیگیری پرونده رحمانی بسیار جنجالی بود، زیرا پذیرش درخواست پناهجویان نسبت به حکومت اوباما، خیلی دشوار شده‌است. ازاین‌رو برای او (رحمانی) خیلی پُردغدغه بوده‌است”.

وکیل مدافع این خلبان پیشین کشور به رسانه‌ها گفته‌است:”رحمانی همواره نگران وضعیت خانواده‌اش است و خواهان این‌ است که خانواده‌اش در امن باشد؛ اما در کل او خرسند است که به او پناهند‌گی داده شده‌ است”.

به‌گفته وکیل مدافع، رحمانی درحال حاضر در امریکا بی‌کار است و تلاش دارد تا در نیروهای هوایی امریکا وظیفه‌ای دریافت کند.

موتلی، گفت:”او درباره رویای خود تمرکز دارد – او بانوی جوان است، بسیار هوشمندانه، با انگیزه و بسیار جاه‌طلب است، بنابراین او قصد دارد تا رویایش را ادامه دهد که یک خلبان باشد”.

وی در ادامه گفت:”من فکر می‌کنم او قطعا یک الگو شگفت‌انگیز برای زنان افغان است. یک الگو شگفت‌انگیز برای زنان در سراسر جهان و به‌ویژه برای خلبانان در سراسر جهان”.

 نویسنده وستر- کابل