در نشست بروکسل اعزام ۳ هزار مشاور نظامی ناتو به افغانستان بررسی می‌شود


در نشست بروکسل اعزام 3 هزار مشاور نظامی ناتو به افغانستان بررسی می‌شود

دبیرکل سازمان ناتو می‌گوید که در نشست وزرای دفاع این سازمان در بروکسل، اعزام ۳ هزار مشاور نظامی ناتو به افغانستان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

به گزارش نویسنده وستر؛ ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو امآنلاین چهارشنبه (۱۶ جوزا) در یک نشست نیوزی گفت که در نشست وزرای دفاع ناتو، پیرامون افزایش مشاوران نظامی ناتو در افغانستان بحث خواهد شد.

آقای استولتنبرگ گفت که وزرای دفاع ناتو روی دوام کمک‌ها از دولت افغانستان تا سال ۲۰۲۰ ، تقویت ارتش افغانستان به ویژه نیروهای هوایی این کشور و مبارزه موثر علیه تروریزم بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

وی بیان داشت که در این نشست  وزرای دفاع ناتو مساله اعزام سه هزار مشاور نظامی جدید ناتو به افغانستان را  نیز مورد  بررسی قرار خواهند داد.

دبیر کل ناتو با اشاره به جنگ افغانستان گفت که سازمان ناتو از راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان حمایت می‌کند اما این راه حل در صورتی کارساز خواهد بود که ارتش افغانستان توان لازم برای سرکوب تروریستان در میدان جنگ را کسب کند.

وی گفت که ناتو ارتش افغانستان به ویژه نیروهای هوایی این کشور را مورد حمایت بیشتر قرار می‌دهد تا این نیروها  قادر به مبارزه جدی با مخالفان مسلح دولت شده و به آنان بفهمانند که از طریق جنگ پیآنلاین نخواهند شد و باید به روند صلح بپیونند.

استولتنبرگ در این پیوند پیشنهاد صلح حکومت افغانستان به گروه طالبان که در دومین نشست پروسه کابل مطرح شد را پیشنهاد شجاعانه خوانده و از آن اعلام حمایت کرد.

وی در ادامه برگزاری انتخابات و مبارزه با فساد در افغانستان را ضروری خوانده تاکید کرد که ناتو دولت افغانستان را مورد حمایت قرار می‌دهد و از حکومت افغانستان نیز توقع دارد که انتخابات را به گونه شفاف برگزار کرده و روند مبارزه با فساد را نیز به گونه جدی دنبال نماید.

گفتنی است طارق شاه بهرامی وزیر دفاع کشور که به هدف شرکت در نشست بروکسیل روانه این شهر شده قرار است در این نشست از افغانستان نمایندگی کند. مساله دوام حمایت ناتو از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و اعمال فشار این سازمان بر پاکستان به هدف قطع کمک های این کشور از گروه‌های تروریستی از عمده‌ترین خواسته‌های دولت افغانستان در این نشست خواهد بود. این نشست به آنلاینهای پنجشنبه و جمعه برگزار می‌شود.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر