دو حزب سیاسی پاکستان در فهرست تروریستی امریکا قرار گرفتند


دو حزب سیاسی پاکستان در فهرست تروریستی امریکا قرار گرفتند

ایالات متحده امریکا، حزب “مسلم لیگ ملی” و حزب “تحریک آزادی کشمیر” و هفت فرد وابسته به “لشکر طیبه” را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که حزب مسلم لیگ ملی پاکستان به دلیل ارتباطش با شبه‌نظامیان عامل حمله بمبئی در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار گرفته است.

امریکا و هند، حزب مسلم لیگ ملی را عامل حمله ۲۰۰۸ بمبئی می‌دانند. رهبری این حزب بر عهده حافظ سعید است که دولت امریکا برای سرش جایزه ۱۰ میلیون دالری تعیین کرده است. حافظ سعید موسس لشکر طیبه در فهرست تروریستی امریکا قرار دارد و مقصر اصلی حملات ۲۰۰۸ بمبئی معرفی شده که در آن ۱۶۶ تن کشته شدند اتهامی که سعید آن را رد می‌کند.

این حزب زمانی در معرض توجه قرار گرفت که کاندیدایی را برای انتخابات میان دوره‌ای سپتامبر ۲۰۱۷ و برای پر کردن کرسی خالی شده نواز شریف، نخست وزیر برکنار شده پاکستان تعیین کرد.

وزارت خارجه امریکا همچنان اعلام کرد که حزب تحریک آزادی کشمیر وابسته به لشکر طیبه به فهرست سازمان‌های خارجی تروریستی و فهرست ویژه تروریست های جهانی اضافه شده است.

وزارت خارجه امریکا، سیف الله خالد، فیاض احمد، مزمل اقبال هاشمی، محمد حارث دار، تابش قیوم، محمداحسان، فیصل ندیم از اعضای لشکر طیبه را در فهرست این تحریم‌ها قرار داده است.

وزارت خارجه امریکا تاکید کرده که لشکر طیبه آزادانه در پاکستان عمل می‌کند، راهپیمایی عمومی برگزار کرده، کمک‌های مالی جمع کرده و حملات تروریستی را طراحی می‌کند.

ناتان سیلزهماهنگ کننده ضدتروریسم وزارت خارجه امریکا گفت:” اشتباه نکنید. لشکر طیبه خود را به هر نامی بخواند، همچنان یک گروه تروریستی خشونت طلب است”.

حکومت پاکستان تاکنون واکنشی به این تصمیم وزارت خارجه امریکا نشان داده است.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل