دو کوریا توافق “متارکه جنگ” را به “معاهده صلح” تبدیل می‌کنند/ شبه جزیره کوریا خلع سلاح می‌شود


دو کوریا توافق "متارکه جنگ" را به "معاهده صلح" تبدیل می‌کنند/ شبه جزیره کوریا خلع سلاح می‌شود

رهبران دو کوریا در اجلاس سران امآنلاین جمعه خود در مورد “خلع سلاح کامل شبه جزیره کوریا” به توافق رسیده و موافقت کردند توافق متارکه جنگ به معاهده صلح تبدیل شود و هر اقدام خصمانه علیه یکدیگر را از این به بعد خاتمه دهند.

به گزارش نویسنده وستر؛ دیدار یک آنلاینه کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، از کوریای جنوبی و مذاکرات او با مون جائه این، رییس وستری کوریای جنوبی پایان یافته و دو طرف بیانیه‌ای در مورد نتیجه این مذاکرات منتشر کرده‌اند.

آنلاین جمعه، ۷ ثور (۲۷ اپریل)، کیم جونگ-اون، رهبر کوریای شمالی با عبور از مرز دو کوریا، مورد استقبال مون جائه-این، رییس وستری کوریا جنوبی قرار گرفت و مذاکرات دو طرف در ساختمان “خانه صلح” در روستای پانمونجوم در منطقه غیرنظامی بین دو کوریا آغاز شد. در بیانیه پایانی این دیدار، دو طرف اعلام کردند که به غیراتمی شدن شبه‌جزیره کوریا متعهد هستند و همچنین تمایل خود را با امضای معاهده صلح اعلام داشتند.

در بیانیه پایانی این نشست آمده است سران دو کشور موافقت کرده اند برای این هدف با جامعه بین الملل همکاری کنند.

همچنین قرار شد برای رسیدن به “معاهده صلح” گفتگوهای سه جانبه با حضور امریکا و چهارجانبه با حضور چین برگزار شود.

براساس بیانیه صلح پانمونجوم دو طرف موافقت کردند که به دوران خصم و اقدامات مسلحانه در آبهای دریای زرد خاتمه داده شده و این آب ها به آبهای صلح تبدیل شود.

طبق بیانیه پایانی نشست سران دو کوریا، مذاکرات نظامی در سطح ژنرال ماه می بین طرفین برگزار خواهد شد.

سران دو کوریا در نوبت صبح اجلاس امآنلاین درباره برقراری رژیم دایمی صلح در شبه جزیره ۱۰۰ دقیقه با یکدیگر گفتگو کردند و قرار شد در صورت رسیدن به نتیجه، توافقنامه ای تنظیم و بین آنها امضا شود.

طرفین در این نشست بحث های سازنده ای درباره خلع سلاح، برقراری رژیم دایمی صلح و توسعه روابط دو کوریا انجام دادند.

قرار شد چنانچه طرفین به توافق برسند رهبران دو کشور مجددا برای امضای توافقنامه نهایی با یکدیگر دیدار کنند.

نوبت بعد از ظهر اجلاس سران نیز بعد از شرکت سران دو کشور در آیین درختکاری و پیاده روی، برگزار شد.

“اون” در این سفر ۹ همراه داشت که “کیم یو جونگ” خواهر او و “کیم یونگ نام” مرد شماره دو کوریای شمالی از آن جمله بودند.

رییس پیشین اداره اطلاعات، رییس اداره ورزش، یکی از اعضای پولیتبورو، رییس ستاد ارتش، وزیر دفاع، وزیر امور خارجه و مسوول امور اتحاد دو کوریا، دیگر مقام های کوریای شمالی هستند که رهبر این کشور را همراهی کردند.

“سونگ مونگ یو”  وزیر وحدت کوریای جنوبی، کانک کیونگ وا وزیر خارجه، جیونگ کیونگ دو رییس ستاد کل ارتش، سونگ یونگ مو وزیر دفاع و چونگ یویی یونگ مشاور امنیت ملی هم از اعضای هیات “این” بودند.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل