دیدار رهبران افغانستان و پاکستان در کابل؛ دو طرف روی چه مسایلی به توافق رسیدند؟


دیدار رهبران افغانستان و پاکستان در کابل؛ دو طرف روی چه مسایلی به توافق رسیدند؟

شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان، آنلاین جمعه (۱۷ حمل) وارد کابل شد و با محمداشرف غنی رییس وستر افغانستان در ارگ ریاست وستری دیدار کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ آقای غنی و عباسی در این دیدارشان در مورد روابط دو جانبه،  مبارزه با تروریزم، اتصال منطقوی، مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، تخطی‌ها در امتداد خط دیورند، عودت باعزت مهاجرین، پروژه‌های سرک سازی و خط آهن، تبادله زندانیان و نهایی سازی “پلان عمل افغانستان- پاکستان برای صلح و همبستگی”، بحث و تبادل نظر کردند.

اما رهبران افغانستان و پاکستان مشخصا در این دیدار روی چه مسایلی به توافق رسیدند؟

وزارت امور خارجه کشور اعلام کرده است که رهبران افغانستان و پاکستان روی اصول کلیدی زیر به توافق رسیدند:

۱- پاکستان از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت کند.

۲- هر دو کشور اقدامات مؤثری را در برابر جنگ‌جویان و عناصری که تهدیدهای امنیتی را متوجه هر یک از دو کشور می‌سازند، روی دست گیرند.

۳- هر دو کشور تعهد می‌سپارند که به هیچ کشور، شبکه، گروه یا فردی اجازه استفاده از قلمرو‌های‌شان را برای فعالیت‌های ضد دولتی در برابر هر یک از دو کشور ندهند.

۴- به منظور عملی شدن اقدامات توافق شده، هر دو کشور میکانیزمی را برای ارزیابی، هماهنگی و تأیید از طریق افسران ارتباطی، ایجاد نمایند.

۵- هر دو کشور تعهد می‌سپارند که از نقض حریم فضایی و ارضی همدیگر اجتناب نمایند.

۶- هر دو کشور از شیوه ملامت‌سازی همدیگر اجتناب نموده و به جای آن، برای رسیدگی به اختلافات و نگرانی‌های متقابل، از میکانیزم‌های همکاری در چهارچوب پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی استفاده نمایند.

۷- به منظور تطبیق پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی و اصول حمایوی فوق‌الذکر، هر دو کشور گروه‌های کاری و میکانیزم‌های لازم را به تأسی از پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی ایجاد نمایند.

نویسنده وستر- کابل