دیدار غنی با نمایندگان منطقه غرب کابل؛ مدل امنیتی منطقه سبز در غرب کابل گار گرفته می‌شود


دیدار غنی با نمایندگان منطقه غرب کابل؛ مدل امنیتی منطقه سبز در غرب کابل گار گرفته می‌شود

رئیس وستر غنی شام آنلاین گذشته با نمایندگان مردم منطقه غرب کابل دیدار کرده و بر اتخاذ برنامه امنیتی در دهه اول ماه محرم در این منطقه تاکید کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ براساس اعلامیه‌ ارگ ریاست وستری، دراین دیدار که استاد سرور دانش معاون ریاست وستری، دکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی و رهبری سکتور امنیتی و دفاعی کشور نیز حضور داشتند، ابتدا سترجنرال مرادعلی مراد فرمانده عمومی گارنیزیون کابل، گزارش تدابیر امنیتی محرم و هفته شهید را ارائه کرده است.

آقای مراد گفته که براساس هدایت آقای غنی در قسمت تامین امنیت غرب کابل، هفته شهید و مراسم محرم، پلان های عملی امنیتی ترتیب و تکمیل گردیده و قوای امنیتی و دفاعی آماده اند، تا این پلان‌ها را در هماهنگی و انسجام کامل تطبیق نموده و به هیچ فرد اجازه اخلال امنیت را ندهند.

سپس، برخی از اشتراک کنندگان این نشست ضمن ارائه پیشنهادهای شان برای تقویت طرح های امنیتی در مساجد، تکایا، اماکن آموزشی، ورزشی و سایر بخش ها، برهمکاری مردم با نیروهای امنیتی تاکید ورزیده اند.

آنها همچنین با اشاره به حملات اخیر تروریستی در منطقه غرب کابل گفته اند که دشمنان آرامش مردم با توطئه سازمان‌یافته علیه مردم افغانستان، می خواهند امنیت سراسری را به خطر مواجه سازند و میان دولت و ملت فاصله ایجاد کنند.

بر بنیاد اعلامیه در این نشست، آقای غنی نیز ضمن استقبال از طرح امنیتی محرم و هفته شهید گفت که باید این وضاحت وجود داشته باشد که افغانستان به یک توطئه و تهدید بلند امنیت ملی مواجه است و مساله غرب کابل این امر را ثابت می سازد.

آقای غنی گفته که “جنگ کنونی جنگ علیه مردم و قانون اساسی ما است.”

او اقدام‌های گذشته امنیتی در زمینه تامین امنیت غرب کابل را کافی ندانسته و گفته که به تازگی هدایت داده است تا کابل به چهار زون امنیتی به شمول غرب کابل تقسیم گردد و اکنون مرکز هماهنگی امنیتی در غرب کابل فعال است و در آینده به مرکز اساسی امنیتی مبدل خواهد شد.

آقای غنی بر ترتیب پلان تطبیقی امنیتی در چارچوب زون‌ها تاکید کرد و افزود که کمیته مشترک امنیتی و مردمی نظر به پیشنهاد مردم تشکیل گردد و می‌کانیزم نظارتی و گزارشدهی واضح به سطح سرقوماندانی اعلی ایجاد گردد

وی خاطرنشان ساخت که عین تدابیر امنیتی که در ساحه سبز کابل در نظر گرفته شده در غرب کابل نیز از مدل مذکور استفاده خواهد شد که این مورد نیاز به بحث های همه جانبه دارد. رییس وستر تاکید کرد که برای تامین امنیت غرب کابل به عنوان تهدید بلند، اقدامات اساسی می‌شود.

وی نظر به پیشنهاد سخنرانان مبنی بر توزیع سلاح موقت در برخی مساجد و تکایا، به مسوولین مربوطه هدایت داد تا راه های عملی این خواست را همه جانبه بررسی نمایند و نیز شیوه نظارتی از محافظین مساجد به منظور جلوگیری از اخلال امنیت، روی دست گرفته شود.

وی به مسوولین مربوطه هدایت داد تا در هماهنگی با نهادهای مردمی، روی تقویت طرح امنیتی کار نمایند و به منظور انکشاف طرح، آنرا به ریاست وستری بسپارند.

آقای غنی از بزرگان و متنفذین غرب کابل خواست تا اولویت های مهم را با یک طبقه بندی نموده و در طرح پیشنهادی آینده شان درنظر بگیرند.

این در حالی است که منطقه غرب کابل اخیراً مورد هدف حملات سنگین گروه‌های تروریستی قرار گرفته و در چند رویداد اخیر در مراکز آموزشی و ورزشگاه‌ها صدها نفر قربانی گرفته اند.

نویسنده وستر- کابل