دیدار غنی و عباسی در کابل؛ از اعتراض به “تخطی‌های مرزی” تا مذاکره بر سر سند “صلح و همبستگی”


دیدار  غنی و عباسی در کابل؛ از اعتراض به "تخطی‌های مرزی" تا مذاکره بر سر سند "صلح و همبستگی"

رییس وستر افغانستان در دیدار با نخست وزیر پاکستان به تخطی‌های مرزی پاکستان به شدت اعتراض کرده و تاکید نموده که وضعیت کنونی به نفع هیچ طرفی نیست و باید هر نگرانی از طریق مراجع رسمی شریک و از راه بحث و مذاکرات، حل گردد.

به گزارش نویسنده وستر؛ ارگ ریاست وستری با نشر نیوزنامه ای گفته است که محمداشرف غنی رییس وستر، شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان را که در راس هیات عالی رتبه آن کشور بنابر دعوت رسمی وی و آغاز مذاکرات دولت با دولت به کابل آمده بود، در ارگ مورد استقبال قرار داد.

در این دیدار رهبران افغانستان و پاکستان در مورد روابط دو جانبه،  مبارزه با تروریزم، اتصال منطقوی، مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان ها، تخطی ها در امتداد خط دیورند، عودت باعزت مهاجرین، پروژه های سرک سازی و خط آهن، تبادله زندانیان و نهایی سازی “پلان عمل افغانستان- پاکستان برای صلح و همبستگی”، بحث و تبادل نظر نمودند.

آقای غنی، موضوع تخطی‌ها از آن سوی خط دیورند را به گونه جدی با صدراعظم پاکستان مطرح کرد و با تاکید گفت که وضعیت کنونی به نفع هیچ طرفی نیست و باید هر نگرانی از طریق مراجع رسمی شریک و از راه بحث و مذاکرات، حل گردد.

به همین ترتیب هر دو جانب روی اتصال منطقوی به ویژه انتقال انرژی از آسیای میانه از طریق افغانستان به پاکستان و کار عملی احداث خط آهن کویته- قندهار- هرات و پشاور- جلال آباد و همچنان شاهراه پشاور- جلال آباد- کابل صحبت کردند.

آقای غنی و عباسی موافقت نمودند که برای عودت باعزت مهاجرین افغان، جدول زمانی و میکانیزم واضح را هیات های دو کشور ترتیب نمایند.

در این دیدار هر دوجانب یک هیاتی را از دو کشور بخاطر انتقال و تمدید انرژی برق از آسیای میانه به پاکستان از طریق افغانستان، نیز موظف کردند.

هر دو جانب، ضمن اینکه روی آماده سازی یک سند بخاطر تبادله زندانیان دو کشور به موافقت رسیدند، فیصله نمودند تا مشاورین امنیت ملی و وزارت های خارجه دو کشور سند پلان عمل افغانستان- پاکستان برای صلح و همبستگی را نهایی سازند.

محمداشرف غنی،افغانستان را کلید صلح و ثبات منطقه دانسته، افزود: ما در یک شرایط حساس قرار داریم که تصامیم سران دو کشور، رفاه و آسایش نسل های آینده را تضمین می‌کند.

آقای غنی و عباسی در رابطه به کنفرانس قریب‌الوقوع علمای دینی افغانستان، اندونیزیا و پاکستان که در کشور اندونیزیا در پیوند به صلح برگزار می گردد، بحث کردند.

در این دیدار شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان، از پیشنهاد صلح حکومت افغانستان به طالبان، استقبال کرد و ضمن اینکه صلح را به رهبری و مالکیت افغانستان، یگانه راه حل دانست، از همکاری کشورش در این راستا، اطمینان داد.

در اخیر این دیدار صدراعظم پاکستان از آقای غنی برای سفر رسمی به آن کشور، دعوت کرد.

نویسنده وستر- کابل