دیدار مقام‌های ارشد پاکستانی و افغان می‌تواند فرصتی برای بهبود روابط باشد


دیدار مقام‌های ارشد پاکستانی و افغان می‌تواند فرصتی برای بهبود روابط باشد

درپی نشر گزارش‌ها مبنی بر سفر نخست وزیر پاکستان به کابل، اکنون شماری از کارشناسان می‌گویند که این دیدارها می‌تواند در زمینه بهبود وضعیت موثر واقع شود.

به گزارش نویسنده وستر؛ قرار است خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان فردا جمعه وارد کابل شود. گفته شده است که نخست وزیر پاکستان به هدف بهبود روابط کابل و اسلام آباد، صلح و مبارزه با تروریزم با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفتگو خواهد کرد.

در همین حال، جاوید کوهستانی آگاه امور نظامی و سیاسی می‌گوید که دیدار مقامات ارشد پاکستانی و افغان می‌تواند، فصل تازه‌ای از همکاری‌ها میان دو کشور را به وجود آورد.

وی تاکید می‌کند که کابل و آسلام آباد باید خواسته‌های شان را کوتاه‌تر نموده تلاش کنند تا زمینه‌های همکاری‌های لازم ایجاد شود.

آقای کوهستانی گفت” با در نظرداشت دشواری های افغانستان و پاکستان و فشارهای جهانی بر پاکستان و نیز شرایط شکننده‌ای را که پاکستان دارد برای بستر افراطیت از جمله داعش، شاید انعطاف پذیری وجود دارد میان رهبری پاکستان برای گفتگوها و حل تنش‌ها با جانب افغانستان. باور من این است که اگر جانب افغانستان هم با یک انعطاف بتواند روی مسایل مهم و کلیدی که برای کشور و منطقه مهم است. صادقانه در کنار هم قرار بگیرند و در این راستا مسوولین بلند پایه امنیتی کمیته‌های مشترک کار ایجاد کنند و همزمان دارای اقدامات عملی باشند.ما هم باید خواسته‌های را مطرح کنیم که ممکن باشد و نباید آخرین خواست مان را مطرح کنیم، ما باید از جایی آغاز کنیم که زمینه‌های کار عملی وجود داشته باشد تا آهسته آهسته آن‌را گسترش بدهیم”.

هرچند مقام‌های پاکستانی در گذشته به گفته‌های شان صادق نبوده اند، اما آقای کوهستانی می‌گوید حکومت باید برای تغییر سیاست و اقناع طرف مقابل برای منافع خود از این فرصت پیش آمده به گونه درست استفاده کند.

آقای کوهستانی گفت:”بناً ما چطور می‌توانیم از فرصت های جدید برای یک تغییر سیاست، از اقناع طرف مقابل ما برای منافع مردم خود استفاده کنیم. هیچ شکی نیست که دیپلماسی ترفند است، کار است، تامین منافع کشورها است به شیوه های مختلف. ولی ما به عنوان یک دولت که دچار جنگ هستیم، نتوانستیم در چهار سال انتخابات را برگزار کنیم. و انتخابات ریاست وستری در پیش رو داریم. اگر ما نتوانیم شرایط را برای یک گذار دیموکراتیک برای مردم خود فراهم کنیم ما به بحران بیشتر می‌رویم به نابودی میرویم و دوباره به سوی یک جنگ فراگیر میرویم. بنا ما چطور می‌توانیم از این فرصت بخاطر منافع خود استفاده کنیم”.

نخست وزیر پاکستان در حالی قرار است به کابل سفر کند، که چندی پیش محمد اشرف غنی رییس وستر کشور در دیداری با ناصر جنجوعه مشاور امنیت ملی پاکستان از نخست وزیر پاکستان خواسته بود تا به کابل سفر کند.

عبدالاحد فقیری- نویسنده وستر