دیپلمات سابق کوریای شمالی پناهنده شد


دیپلمات سابق کوریای شمالی پناهنده شد

 یک دیپلمات سابق کوریای شمالی که به کوریای جنوبی پناهنده شده از همکار قدیمی خود که در ایتالیا گم شده است خواست تا به سئول آمده و به او بپیوندد.
به گزارش منابع اطلاعاتی کوریای  جنوبی، جو سونگ گیل، سفیر موقت کوریای شمالی در رم در ماه نوامبر به همراه همسرش ناپدید شد و بعد از آن درخواست پناهندگی کرد. این اولین مورد پناهندگی یک مقام بلند پایه کوریای شمالی بعد از ۲۰۱۶ به شمار می‌رود.
به گزارش برخی رسانه‌ها، این مقام کوریای شمالی از وقتی پنهان شده با آژانس اطلاعات سئول تماس نگرفته است و پیشنهاد کرده در یک کشور ثالث دریک کشور غربی در آمریکا، احتمالا آمریکا پناهنده شود. 
با اینحال تائه، که زمانی در وزارت خارجه پیونگ یانگ فعالیت می‌کرد در نامه‌ای سرگشاده از همکاران قدیمی خود خواست تا به کره جنوبی بیایند و برای اتحاد دو کره تلاش کنند.
وی در این نامه با بیان اینکه تجربه شخصی اش از کوریای جنوبی نشان داده این کشور بسیاردموکراتیک تر و از لحاظ اقتصادی مرفه تر از آن چیزی بوده که تصور می‌کرده است.
حدود ۳۰ هزار تبعه کوریای شمالی از فقر و رکود فرار کرده و با عبور مخفیانه از مرز کوریای شمالی و چین در کشور کره جنوبی پناهنده شده‌اند.