رئیس اداره توزیع شناسنامه از سوی مجلس استجواب شد


رئیس اداره توزیع شناسنامه از سوی مجلس استجواب شد

مجلس نمایندگان، رئیس اداره توزیع شناسنامه‌ها را به منظور پاسخ‌گویی در مورد جعل شناسنامه‌ها در روند ثبت نام رای دهندگان استجواب کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ همایون محتاط رئیس اداره توزیع شناسنامه‌ها که در نشست امآنلاین چهارشنبه (۲۱ سنبله) مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد گفت که بررسی‌ها در مورد شناسنامه‌های جعلی آغاز شده و قرار است تا ۱۰ آنلاین دیگر این بررسی‌ها پایان یابد.

آقای محتاط افزود که در روند توزیع شناسنامه‌های ورقی به منظور ثبت نام رای دهندگان در روند انتخابات، ۵٫۷ میلیون شناسنامه در سراسر کشور از سوی اداره شناسنامه‌ها توزیع شده است.

به گفته او، اداره شناسنامه تمامی کتابهای اساس را از تمامی ولایت‌های کشور به مرکز خواسته و روند ثبت دیتابیس آنان را آغاز کرده که تا اکنون ۴۹۰۰ جلد آن ثبت دیتابیس شده و متباقی در حالی ثبت است.

همایون محتاط گفت: “ما از طریق دیتابیس می‌توانیم شناسنامه‌ها را یک به یک چک بکنیم و از طریق نمبر اساس و مشخصات فرد تذکره‌های جعلی را شناسایی کنیم؛ زیرا هیج کتاب اساس ما از ۱۵۰۰ ورق بیشتر نیست و بررسی آن ساده است.”

آقای محتاط افزود که هم اکنون دو هیات مستقل از سوی ریاست وستری و دادستانی کل در حال بررسی جعل در شناسنامه‌های ورقی و استفاده از آن برای ثبت نام رای دهندگان هستند که پس از ختم بررسی‌ها نتایج آن را با مجلس نمایندگان شریک خواهد کرد.

او گفت: “عکس‌های که در ولایت‌های پکتیا و پکتیکا در بعضی از سایت‌ها به نشر رسیده بود، پس از بررسی دریافتیم که این تذکره‌ها ثبت کتاب‌های اساس ما نیست.”

به گفته او، ساختن شناسنامه‌های جعلی ساده‌ترین کار است و هر کس می‌تواند با استفاده از یک کمپیوتر آنلاینانه هزاران شناسنامه جعلی را چاب و توزیع کند.

سرانجام همایون همایون معاون اول مجلس نمایندگان نیز گفت که از لحاظ تخنیکی جواب‌های آقای محتاط درست است.

به گفته او، آقای محتاط پذیرفته که اکثر تذکره‌های جعلی از سوی این اداره توزیع نشده است؛ اما پارلمان یکجا با سارنوالی این موضوع را بررسی کنند.

این در حالی است که پیش از این ائتلاف بزرگ ملی صد هزار شناسنامه جعلی ثبت نام شده در روند انتخابات را فاش کرده و اینگونه حکومت را متهم به مهندسی کردن انتخابات آینده پارلمانی کرد.

عبدالله امینی- نویسنده وستر