رهبران دو کوریا با یکدیگر دیدار کردند


“مون جائه این” رییس‌وستر کوریای جنوبی و “کیم جونگ اون” رهبر کوریای شمالی در منطقه حائل نظامی با یکدیگر دیدار کرده و با یکدیگر دست دادند. 

به گزارش نویسنده وستر؛  این دیدار مطابق با آنچه قبلا اعلام شده بود رأس ساعت ۱۲:۳۰ شب جمعه ۲۷ اپریل (ساعت ۵:۰۰ بامداد به وقت کابل) در منطقه حائل نظامی برگزار شد.

 “کیم جونگ اون” اولین رهبر کوریای شمالی است که از زمان جنگ میان دو کوریا (۱۹۵۰-۱۹۵۳) پا به خاک همسایه جنوبی می‌گذارد. 

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی با پای پیاده از مرز دو کوریا عبور کرده تا با مون جائه ‌این، رییس وستری کوریای جنوبی دیدار کند.

آقای کیم و مون جائه ‌این در منطقه غیرنظامی میان دو کشور دیدن می کنند و آقای کیم برای این دیدار از خط آتش بس میان دو کشور عبور کرده و عملا در خاک کوریای جنوبی پا گذاشته است.

شماری از مقام های بلندپایه و مورد اعتماد کیم جونگ-اون، از جمله خواهرش، او را در این نشست همراهی می‌کنند.

غیراتمی کردن شبه‌جزیره کوریا و پایان رسمی جنگ دو کوریا پس از آتش بس ۶۵ ساله در دستور کار مذاکرات است اما دو طرف در باره موضوع هایی مانند حقوق بشر در کوریا شمالی گفتگو نخواهند کرد.

آقای کیم همچنین قرار است با دونالد ترامپ، رییس وستری امریکا دیدار کند اما تاریخ و مکان این دیدار هنوز مشخص نشده است.

رهبران دو کوریا پس از یک دوره تنش کم سابقه در شبه‌جزیره کوریا با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

تا قبل از اعلام آمادگی رهبر کوریای شمالی برای ملاقات با رییس وستری کوریا جنوبی و دعوت از رییس وستری امریکا در اوایل سال جاری، فعالیت های هسته ای و آزمایش‌های موشکی کوریا شمالی همراه با مانورهای نظامی مشترک امریکا و کوریای جنوبی باعث تیرگی کم سابقه روابط بین آن دو طرف شده بود.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل