رهبران طالبان حملات انتحاری را در مناطق ملکی منع اعلام کردند


رهبران طالبان حملات انتحاری را در مناطق ملکی منع اعلام کردند

گروه طالبان برای نخستین بار، پس از چندین سال جنگ، از حملات بر غیرنظامیان در شهرها خود داری می‌کنند.

به گزارش نویسنده وستر به نقل از صدای امریکا؛‌ نیویارک تایمز به نقل از مقامات افغان و افراد گروه طالبان، در تازه‌ترین گزارش خود این مطلب را بیان داشته است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان طی یک تماس تلفنی گفته است که به افراد آن گروه فرمان داده شده تا حملات انتحاری را در شهر ها که ممکن به تلفات غیرنظامیان منجر شود، متوقف سازند.

سخنگوی طالبان به نیویارک تایمز این را هم گفته است که از آغاز “آتش بس تاکنون، حمله انتحاری در شهر کابل نداشته ایم. در مورد این حملات افراد بلندپایه ما هشدار دادند و ما هم از اوامر آنان اطاعت می‌کنیم.”

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست وستری با تایید کاهش حملات انتحاری در شهرها گفته است “حملات انتحاری در شهرها اکنون کمتر صورت می‌گیرد، اما حملات انتحاری پایان نیافته است.”

سخنگوی طالبان نیز تاکید ورزیده است که آن گروه “حملات انتحاری را ترک نکرده اند و از آن شیوه علیه اهداف بیرون شهرها استفاده خواهند کرد”.

سخنگوی طالبان گفته است “رهبران ما اجازه حملات انتحاری را در داخل شهرها نمی‌دهند چرا که نمی‌خواهیم به غیرنظامیان تلفات وارد شود، اما به این معنی نیست که ما هیچ حمله را در شهرها به ویژه در کابل انجام نمی‌دهیم. ما حملات انتحاری را متوتقف یا منصرف نشده ایم.”

نیویارک تایمز می‌نگارد که با توجه به حملات و فعالیت‌های گروه داعش در افغانستان، توقف حملات انتحاری گروه طالبان در شهرها نمی‌تواند موثر باشد.

گروه داعش، به کرات حملات انتحاری را علیه اهداف غیرنظامی انجام داده و این حملات آنان پس از ختم آتش بس نیز ادامه داشته است.

در حملات انتحاری که گروه داعش مسوولیت آن را به عهده گرفته است از ۱۶ جون به اینسو، کم از کم ۸۰ تن در شهر جلال آباد و کابل کشته شده و ده‌ها تن دیگر مجروح شده اند.

گروه طالبان خود نیز هدف حملات مسلحانه و انتحاری افراد داعش بر غیرنظامیان قرار می گیرند. گروه داعش بر یک جلسه طالبان در مربوطات ولسوالی صیاد سرپل حمله انتحاری کرد که در آن حمله ۲۰ نفر به شمول پنج طالب و ۱۵ تن از روستاییان محلی کشته شدند.

توقف حملات انتحاری در شهرها از جانب گروه طالبان، شامل سایر عملیات نظامی آن گروه نمی‌باشد، حملاتیکه پس از ختم آتش بس شدت قابل ملاحظه یی گرفته است.

در حمله یک نفوذی گروه طالبان در ولسوالی قیصار ولایت فاریاب هفت سرباز اردوی ملی کشته شد. سخنگوی طالبان مسوولیت آن حمله را به عهده گرفته گفت که افراد به ضرب گلوله کشته شدند، اما سید سرور حسینی، سخنگوی پولیس زون ۷۰۷ گفت که حمله کننده همقطارانش را سر بریده است.

ماموریت ملل متحد در افغانستان، آنلاین یکشنبه طی یک گزارشی بیان داشته که در شش ماه نخست سال ۲۰۱۸، مرگبارترین شش ماه سال در جنگ بوده که حدود ۱۶۹۲ غیرنظامی کشته شده است. این رقم یک درصد افزایش تلفات غیرنظامیان را در مقایسه با شش ماه ۲۰۱۷ نشان می‌دهد.

در گزارش ملل متحد، گروه داعش مسوول ۵۲ درصد مرگ غیرنظامیان قلمداد شده حالانکه گروه طالبان مسوول ۴۰ درصد تلفات بوده است. گزارش ملل متحد نیرو های ائتلاف به رهبری امریکا را مسوول تنها ۳ درصد تلفات غیرنظامی خوانده است.

اما سخنگوی گروه طالبان در صحبت تلفنی با نیویارک تایمز این گزارش ملل متحد را رد کرده ادعا می‌کند که این ارقام “در همآهنگی نزدیک با سفارت امریکا در کابل ساخته شده و نشان می‌دهد که ملل متحد با مهاجمان امریکایی همدردی داشته و جنایات آنلاینمره آنان را پنهان می‌کند.”

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست وستری گفت که آتش بس به گروه طالبان ثابت ساخت که بسیاری از افراد آن گروه از جنگ خسته شده اند.

آقای مرتضوی علاوه کرد که فتواهای اخیر رهبران مذهبی در افغانستان و تقبیح جنگ افغانستان در عربستان سعودی نیز تاثیر گذار بوده است.

آقای مرتضوی می‌گوید “آنان [طالبان] به این فتواها هیچ پاسخی ندارند.”

نویسنده وستر- کابل