رهبر طالبان پاکستانی کشته شده است


رهبر طالبان پاکستانی کشته شده است

یک مقام ارتش امریکا تایید کرده است که ملافضل‌الله رهبر گروه طالبان پاکستانی در حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکایی کشته شده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ این مقام ارتش امریکا به صدای امریکا گفته است که هدف یک حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکا، ملا فضل الله، رهبر طالبان پاکستانی بوده است.

این مقام نظامی امریکا به شرط افشا نشدن نامش افزوده که این حمله شب چهارشنبه (۲۳ جوزا) بر پناهگاه ملا فضل الله در ولایت کنر و در نزدیکی مرز افغانستان و پاکستان انجام شده است.

بر بنیاد گزارش‌های تایید ناشده از باشندگان محل، در این حمله رهبر تحریک طالبان پاکستان کشته شده است.

پیش از این مارتین او دانیل، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان بدون ارایه جزییات گفته بود که این نیروها در ۱۳ جون یک عملیات ضد دهشت افگنی را در ولایت کنر انجام دادند که هدف آن یک رهبر ارشد یک گروه دهشت افگن بود.

تاکنون مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحده در مورد اینکه آیا در این حمله ملا فضل الله کشته شده است یا خیر، اظهار نظر نکرده اند.

به گفته مقام‌های امریکایی، ملا فضل الله پس از آنکه در سال ۲۰۱۳ به حیث رهبر طالبان پاکستانی تعیین شد، چندین حمله بزرگ را علیه اهداف امریکایی و پاکستانی طرحریزی کرد.

یکی از این حملات حمله دسمبر سال ۲۰۱۴ بر یک مکتب در شهر پشاور بود که در آن ۱۵۰ نفر به شمول ۱۳۰ کودک کشته شد.

مقام های امریکایی می‌گویند که ملا فضل الله همچنین دستور حمله بر ملاله یوسفزی را که یک مدافع حق دسترسی دختران به آموزش است، نیز داده بود.

حمله هواپیمای بدون سرنشین نیروهای امریکایی بر رهبر طالبان پاکستانی در حالی انجام شد که حکومت افغانستان آتش بس یک طرفه را با جنگجویان گروه طالبان افغان از ۲۲ تا ۳۰ جوزا اعلام کرده است.

نویسنده وستر- کابل