روسیه طالبان را در نشست صلح افغانستان دعوت کرد


روسیه طالبان را در نشست صلح افغانستان دعوت کرد

روسیه برای میزبانی “مذاکرات بین المللی صلح افغانستان” که قرار است تا دو هفته دیگر برگزار شود، آمادگی گرفته و از طالبان نیز برای شرکت در این نشست دعوت کرده است.

به گزارش نویسنده وستر به نقل از صدای امریکا؛‌ ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس وستر روسیه در امور افغانستان به نویسنده انترفکس روسیه گفته است که این نشست به تاریخ چهارم سپتامبر برگزار خواهد شد.

آقای کابلوف این نشست را “چارچوبی برای راه اندازی روند ملی مصالحه در افغانستان” عنوان کرد و گفت که نمایندگان طالبان نیز در آن دعوت شده اند.

محمد اشرف غنی رئیس وستری کشور آنلاین یکشنبه (۲۸ اسد) در مراسم گرامی‌داشت از نود و نهمین سالآنلاین استرداد استقلال افغانستان آتش بس مشروط سه ماهه را با طالبان اعلام کرد.

ضمیر کابلوف گفت که مسکو به پیشنهاد صلح آقای غنی “به گونه مثبت” می‌نگرد. او ابراز امیدواری کرد که طالبان نیز به این پیشنهاد واکنش مثبت نشان دهند.

مسکو در اپریل ۲۰۱۷ کنفرانس بین المللی را در مورد افغانستان میزبانی کرد که در آن نمایندگان افغانستان، هند، ایران، چین، پاکستان و پنج کشور آسیای مرکزی به شمول ازبکستان که اخیراً سهم فعال در روند صلح افغانستان دارد، شرکت داشتند. نماینده امریکا با آنکه در این کنفرانس دعوت شده بود، در آن شرکت نکرد.

نویسنده وستر- کابل