رییس اجرایی، گزارش حقوق بشر درباره آزار و اذیت کودکان را تکان دهنده خواند


رییس اجرایی، گزارش حقوق بشر درباره آزار و اذیت کودکان را تکان دهنده خواند

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، گزارش اخیر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان درباره آزار و اذیت کودکان در کشور را تکان دهنده خواند.

به گزارش نویسنده وستر؛ کمیسیون مستقل حقوق بشر آنلاین سه شنبه ( ۱۴ حمل ) گزارشی را از وضعیت کودکان کار در افغانستان منتشر کرد.

در این گزارش آمده بود که ۱۶ درصد از کودکان کار در جریان کار، مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند. بر بنیاد این گزارش ۹۵ درصد از کودکان کار افغانستان بالای ۱۲ سال سن دارند. عدم دسترسی کودکان کار به خدمات صحی، آموزش و پرورش و غذای صحی از دیگر مشکلات آنان گفته شده بود.

در همین حال، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت در نشست امآنلاین دوشنبه (۲۰ حمل) شورای وزیران گفت که گزارش کمیسیون حقوق بشر درباره آزار و اذیت کودکان نکات تکان دهنده داشت.

وی از نهادهای مسوول خواست تا این گزارش را بررسی نموده و در باره آن اقدامات لازم را روی دست بگیرند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر چندی پیش در زمینه بکارگیری کودکان در صفوف جنگ نیز ابراز نگرانی کرده گفته بود که نیروهای خیزش مردمی و گروه‌های هراس افگن از کودکان به عنوان سرباز استفاده می‌کنند.

اکنون رییس اجرایی در این باره می‌گوید که حضور کودکان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی و خیزش مردمی تحمل پذیر نیست. وی تاکید کرد که پالیسی حکومت در این زمینه واضح بوده و نهادهای امنیتی باید در زمینه تطبیق آن به گونه جدی تلاش کنند.

داکتر عبدالله عبدالله در بخش از سخنانش در زمینه افزایش میزان خشکسالی در سال جاری ابراز نگرانی کرده و گفت که این موضوع نیازمند تدابیر پیشگرانه می‌باشد.

عبدالاحد فقیری- نویسنده وستر