رییس امنیت ملی دوباره از سوی مجلس ابقا شد


رییس امنیت ملی دوباره از سوی مجلس ابقا شد

مجلس نمایندگان بار دیگر معصوم استانکزی رییس امنیت ملی را در پست اش ابقا کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ معصوم استانکزی رییس امنیت ملی در نشست امآنلاین چهارشنبه (۵ ثور) مجلس نمایندگان استیضاح و دوباره در پست اش ابقا شد.

پیگیری نشدن حملات اخیر انتحاری، افزایش ترور منسوبان امنیت ملی، سیاسی سازی ریاست امنیت ملی، بی اعتنایی به مجلس، دامن زدن به اختلافات قومی، زبانی و سمتی از دلایل استیضاح آقای استانکزی در نشست امآنلاین مجلس سنا اعلام شد.

همایون همایون معاون اول مجلس به عنوان یکی از درخواست کنندگان استیضاح آقای استانکزی از او در مورد حادثه انتر کانتیننتال و دخالت در موضوعات سیاسی، پرسید.

رییس امنیت ملی در پاسخ به سوالات آقای همایون گفت که ریاست امنیت ملی مکلفیت دارد تمامی مواد خام پالیسی‌های سیاسی مبتنی بر منافع را آماده کند.

آقای استانکزی در خصوص نتایج تحقیقات حمله بر کانتیننتال گفت که ۸ نفر از ۹ نفر متهم در این حمله بازداشت و یک نفر دیگر آن نیز بزودی بازداشت خواهد شد. به گفته او، تحقیقات این حمله تکمیل شده و متهمان به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شده است.

او در مورد ترور منسوبان امنیتی گفت که “ما دشمن را تعقیب می‌کنیم و دشمن ما را، در این شکی نیست که تلفاتی هم داشته ایم، ولی دشمن را حتماً به پنجه قانون سپرده‌ایم و یا خواهیم سپرد”.

لالی حمید زی نیز از رییس امنیت ملی خواست که جاسوسان کشورهای خارج در داخل نظام را فاش کند؛ اما رییس امنیت ملی چیزی در این مورد نگفت، ولی تاکید کرد که فشارهای از سوی برخی نمایندگان اعمال می‌شود.

آقای استانکزی خطاب به نمایندگان گفت: “بخاطر تاثیر گذاری بالای نهادهای امنیتی کی است که کوشش نمی‌کند و تقرر فرمانده پولیس، ولسوالی و سایر مسولان محلی را نمی‌خواهد؛ شما برای رضایت بانک رای که در محلات دارید بالای نهادهای امنیتی فشار می‌آورید، ولی اگر این مداخلات از امآنلاین قطع شود هم وقت است.”

بشیر احمد ته ینج یکی دیگر از درخواست کنندگان استیضاح گفت که رد پای ریاست امنیت ملی در موضوعات سیاسی دیده می‌شود و این ریاست آنطوری که در سرکوب دشمن فعال باشد، بیشتر در پی سرکوب و به حاشیه راندن مخالفان سیاسی حکومت است.

اما، رییس امنیت ملی در مورد حل مشکل بلخ و گفتگو با ژنرال دوستم معاون اول ریاست وستری گفت، نه تنها امنیت ملی بلکه هرکسی که چنین اختلاف‌ها را حل کند، در واقع به ثبات کشور کمک کرده است.

عبدالقیوم سجادی هم در مورد نتایج بررسی‌های حملات خونین انتحاری در یک سال گذشته از رییس امنیت ملی و نیز سقوط ولسوالی خواجه عمری ولایت غزنی پرسید و این ریاست را به عدم اطلاع رسانی از نتایج بررسی‌هایش به مردم، متهم کرد.

اما آقای استانکزی گفت که تکرار حملات تروریستی عوامل مختلف دارد؛ دشمنان مردم افغانستان یکی نیست بلکه گروه مختلف با مردم دشمنی دارند؛ ولی ریاست امنیت ملی سازماندهندگان همه حملات را پیگیری کرده و هم اکنون ده‌ها و صدها نفر به ظن دست داشتن در حملات بازداشت شده اند.

او هرگونه بیکفایتی منسوبان ریاست امنیت ملی را رد کرد و تاکید ورزید که برای تامین ثبات در کشور و زدودن تفکر افراطیت باید بیشتر از طریق دانشگاه‌ها، مدارس، مکاتب و سایر مراکز تعلیمی کار صورت گیرد، در غیر آن زمینه رشد تفکر افراطیت در کشور محدود نخواهد شد.

رییس امنیت ملی افزود، کشور باید از این حالت گذار داده شود و همه باهم روی حل مسایل بزرگ ملی کار کنند و مردم در انتخابات تشویق شوند تا نظام سیاسی کشور مشروعیت قانونی خود را از رای مردم به دست آورد.

سر انجام با این پرسش و پاسخ نمایندگان مجلس به پای صندوق های رای رفتند تا به رییس امنیت ملی رای قناعت و عدم قناعت دهند که در نتیجه ۶۶ نماینده در رای گیری شرکت کردند که از این جمع ۴۴ نماینده رای مخالف دادند، ۱۹ نماینده رای موافق، ۱ رای سفید و ۲ نماینده رای باطق استفاده کرده بودند.

با این وجود آقای استانکزی در پست خود دوباره ابقا شد.

برای رد صلاحیت یک عضو کابینه از سوی مجلس، به ۱۱۷ رای مخالف نیاز است که نمایندگان مخالف در نشست استیضاحیه امآنلاین مجلس این رقم را پوره نتوانستند.

هنگام رای گیری بسیاری از نمایندگان مجلس در رای گیری شرکت نکردند و نشست مجلس را ترک گفتند.

گفتنی است که پیش از این نیز سال گذشته آقای استانکزی از سوی مجلس نمایندگان استیضاح شده بود و در آن مرحله نیز توانست رای اعتماد مجلس را به دست آورد.

عبدالله امینی- نویسنده وستر