رییس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ زندانی شد


رییس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ زندانی شد

پل منافارت، رییس سابق ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ به علت تلاش برای تماس با شاهدان پرونده‌اش روانه زندان شد تا مدت زمان پیش از برگزاری دادگاه را در بازداشت به سر ببرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ او به پولشویی، لابی‌گری غیرقانونی برای کشور خارجی و فرار مالیاتی متهم است.

بی بی سی نوشت که رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه دو هفته پیش آقای منافارت را به تلاش برای تماس با شاهدان و درخواست برای تغییر روایت آنها روبرو شد. آقای مولر با طرح این اتهام از دادگاه خواسته بود حق آزادی مشروط آقای منافارت و وثیقه او را باطل و او را تا زمان حضور در دادگاه زندانی کند.

درخواستی که آنلاین جمعه (۱۵ جون) قاضی امی برمن جکسون به آن رسیدگی کرد.

این قاضی دادگاه ناحیه‌ای در واشنگتن، پایتخت، گفت آقای منافارت بر خلاف تعهدی که هنگام صدور آزادی مشروط و قبول وثیقه داده بود با استفاده از اپلیکیشن‌های رمزگذاری شده بروی موبایل با شاهدانی که قرار بوده در دادگاه حاضر شوند تماس گرفته تا بلکه روایت آنها را به نفع خود تغییر دهد.

قاضی جکسون آنلاین جمعه با اشاره به این تلاش آقای منافارت گفت: “اینجا مدرسه راهنمایی نیست که من موبایل را از دستت بگیرم… از اعتمادی که به شما کردیم سوء استفاده کردی” و طوری رفتار کرده که دادگاه و امر قضا را هم چون مناسبات کاری فرض کرده است.

دستور قاضی دادگاه خیلی زود با واکنش دونالد ترامپ، رییس‌وستری روبرو شد که آن را حکمی “بسیار غیرمنصفانه و شداد” خواند. این در حالی است که آقای منافارت هنوز در چند دادگاه متعددی که علیه‌اش شکایت شده حضور نیافته است.

در تحولی دیگر، رودی جولیانی، از وکلای برجسته آقای ترامپ گفته رییس وستر احتمالا هفته آینده درباره موافقتش برای مصاحبه حضوری با رابرت مولر بر سر پرونده رابطه ادعایی ستاد انتخاباتی‌اش با دولت روسیه تصمیم خواهد گرفت. آقای جولیانی همزمان گفته که به نظر او دونالد ترامپ نباید با تحقیقات بازرس مولر که به گفته او “جانبدارانه و فاسد” است همکاری کند.

ظهر جمعه آقای جولیانی که پیش‌تر شهردار نیویورک هم بوده درباره زندانی شدن پل منافارت از احتمال “عفو” او توسط آقای ترامپ سخن گفته بود اما ساعتی بعد اظهارات خود را اصلاح کرد و گفت “رییس‌وستر قصد عفو هیچ کسی را ندارد و چنین کاری (عفو) برخلاف توصیه همه از جمله خود من خواهد بود.”

پل منافارت که دادگاه رسیدگی به بخشی از اتهام‌های او سه ماه دیگر (سپتامبر)آغاز می‌شود متهم است که حدود ۳۰ میلیون دالر درآمد خارجی خود را بدون اطلاع به اداره مالیات وارد کشور کرده و تلاش کرده از طریق خرید مسکن و اقدامات دیگر این ملبغ را پولشویی کند.

او همچنین متهم است که بدون ثبت نام رسمی به عنوان لابی گر یک دولت خارجی، وارد کارزارهای انتخاباتی اوکراین شده است.

او علاوه بر اتهام پولشویی و لابی‌گری غیرقانونی به فرار مالیاتی هم متهم است که رسیدگی به پرونده مربوط به آن ماه آینده در دادگاه آغاز خواهد شد.

اگرچه هیچ کدام از این اتهام‌ها به مدت کوتاه ریاست او بر ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ مرتبط نیست اما ناظران در واشنگتن می‌گویند بازرس ویژه رابرت مولر بنا دارد با تحت فشار گذاشتن پل منافارت او را وادار به همکاری با پرونده ترامپ- روسیه کند.

اگر آقای منافارت، ۶۹ ساله، در دادگاه‌های پیش رو مقصر شناخته شود ممکن است مابقی عمرش را در زندان سپری کند.

او که همان آگست سال ۲۰۱۶ و سه ماه قبل از آنلاین رای گیری انتخابات ریاست وستری از ستاد دونالد ترامپ کنار گذاشته شده بود پاییز پارسال از سوی بازرس ویژه به دادگاه کشیده شده و از آن زمان با قید وثیقه در آزادی مشروط به سر می‌برد.

قاضی به او اجازه ترک شهر الکساندریا (در جنوب واشنگتن دی‌سی) را نداده بود به او دستگاه ردیاب پلیس وصل شده بود.

پای او پس از آن به دادگاه باز شد که پولیس تابستان پارسال به طور ناگهانی صبح خیلی زود به خانه‌اش یورش برد و همه مدارک و رایانه‌های او را ضبط کرد.

اگرچه آقای ترامپ پس از اخراج پل منافارت از ستادش تلاش کرد از او فاصله بگیرد، اما بسیاری از ناظران انتخابات سال ۲۰۱۶ نقش پل منافارت و راجر استون، دیگر لابی‌گر قهار و نه چندان خوشنام واشنگتن را در پیآنلاینی کارزار آقای ترامپ را بسیار تعیین‌کننده می‌دانند.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل