رییس وستری سابق کوریای جنوبی به ۲۴ سال زندان محکوم شد


رییس وستری سابق کوریای جنوبی به 24 سال زندان محکوم شد

دادگاهی در کوریای جنوبی، پارک گوئن هه، رییس وستری این کشور را به ۲۴ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛ پارک گوئن هه، در این دادگاه که امآنلاین جمعه (۱۷ حمل) برگزار شد و  به صورت مستقیم از تلویزیون ملی کوریای جنوبی پخش می‌شد به زندان و جریمه نقدی محکوم شد.

پارک گوئن هه در در ارتباط با اتهام فساد مالی، سوء استفاده از قدرت و ارعاب کارمندان دفتر ریاست وستری مجرم شناخته شد.

علاوه بر دوره زندان ۲۴ ساله، دادگاه خانم پارک را به پرداخت مبلغ ۱۸ میلیارد وون (معادل ۱۷ میلیون دالر) هم محکوم کرد.

دادستانی پرونده برای پارک گوئن هه درخواست ۳۰ سال حبس و نزدیک به ۱۰۰ میلیون دالر جریمه کرده بود.

براساس محتوای پرونده، خانم “پارک گوئن هه” و دوست او، خانم “چوی سون سیل” متهم بودند که با اخذ رشوه از شرکت‌های بزرگ کوریایی از جمله شرکت سامسونگ، امتیازاتی را در قراردادهای دولتی به این شرکت‌ها دادند.

وجوه دریافتی در چند طرح مورد نظر پارک گوئن-هه و چوی سون-سیل شامل چند موسسه غیرانتفاعی و خیریه مورد حمایت این دو نفر به کار رفت.

خانم چوی همچنین متهم بود که بدون دارا بودن سمت رسمی اداری، تصمیم‌های رییس وستری از جمله در برخی انتصابات دولتی اعمال نفوذ می‌کرد. مخالفان خانم پارک معتقد بودند که چوی سون-سیل، که دختر یک کشیش بود، رییس وستری را تحت نفوذ خود قرار داده بود. یکی از مخالفان خانم پارک شرایط موجود در دفتر رییس وستری را “ترسناک و مشابه شرایط در یک حکومت دین‌سالار” توصیف کرده است.

افشای فعالیت‌های چوی سون-سیل تظاهرات گسترده‌ای را علیه رییس وستری به دنبال آورد و به بازداشت خانم چوی و سرانجام تصمیم پارلمان کوریای جنوبی به سلب صلاحیت از رییس وستری در اواخر سال ۲۰۱۶ و تایید این تصمیم توسط دیوان عالی در مارچ ۲۰۱۷ منجر شد. در پی تصمیم خانم پارک از سمت معلق . وظایف ریاست وستری به نخست وزیر محول و پس از اعلام رای دیوان عالی، رسما از این سمت برکنار شد.

از زمان استقرار دموکراسی در کوریای جنوبی در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی، خانم پارک اولین رییس وستری این کشور است که با رای پارلمان از این سمت برکنار شد. او همچنین اولین رییس وستری زن در کوریای جنوبی بود.

با اعلام رای دادگاه در آنلاین جمعه، گروهی از هواداران پارک گوئن-هه که در برابر دادگاه تجمع کرده بودند، این رای را غیرمنصفانه دانستند و خواستار آزادی رییس وستری سابق کوریای جنوبی شدند.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل