سازمان ملل: نیروی هوایی افغانستان ۳۰ کودک را کشته است


سازمان ملل: نیروی هوایی افغانستان ۳۰ کودک را کشته است

سازمان ملل متحد اعلام کرد نیروی هوایی افغانستان در ماه اپریل گذشته با موشک  به جشنی مذهبی حمله کرده و باعث کشته شدن ۳۰ کودک شده است. سازمان ملل می‌گوید که افغانستان به اصول مقرر در باره جنگ اهمیت نمی‌دهد.
به گزارش دویچه وله، به گفته سازمان ملل متحد، حمله هوایی ارتش افغانستان به جشنی مذهبی در ولایت کندوز باعث کشته شدن ۳۰ کودک شده است.
در گزارش تحقیقاتی “هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان” (یوناما) آمده است که حمله یاد شده در تاریخ ۲ اپریل توسط بالگرد و در منطقه “دشت ارچی” صورت گرفته است که از کانون‌های طالبان به شمار می‌آید.
سازمان ملل متحد در گزارش خود به گفته‌های شاهدان عینی، کادر پزشکی، نمایندگان دولت و نیروهای امنیتی افغانستان استناد کرده است.

محمد رامنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، در آنلاین واقعه گفته بود که بر اثر حمله هوایی بیش از ۳۰ تن از طالبان کشته شده‌اند و افراد غیر نظامی در میان کشته شدگان نبوده‌اند.

یک آنلاین بعد از آن نعمت‌الله تیموری، سخنگوی والی کندوز، اعلام کرده بود که قربانیان حمله هوایی ۵ غیرنظامی و ۳۵ تن از طالبان بوده‌اند.

طبق اعلام دولت افغانستان یکی از سرکردگان “شورای کویته”، مهم‌ترین تشکل طالبان در پاکستان، به نام مولوی بریان نیز در پی حمله هوایی ارتش افغانستان کشته شده است.

در گزارش سازمان ملل آمده است که حتی اگر ارتش هدف نظامی مشروعی را مورد نظر داشته است، روشن نیست که آیا “گام‌هایی مشخص برای جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان” برداشته است یا خیر.