سران ناتو بر ادامه ماموریت‌شان در افغانستان تا ۲۰۲۴ توافق کردند


سران ناتو بر ادامه ماموریت‌شان در افغانستان تا 2024 توافق کردند

سران ناتو در دومین آنلاین نشست خود در  بروکسل پایتخت بلجیم توافق کردند تا کمک‌های مالی‌شان به نیروهای امنیتی افغانستان، تا سال ۲۰۲۴ ادامه یابد.

به گزارش نویسنده وستر؛ ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو امآنلاین پنجشنبه (۲۱ سرطان) پس از پایان نشست دو آنلاینه سران این سازمان در یک نشست نیوزی در بروکسل گفت که سران ناتو متعهد شده‌اند تا از آدرس این پیمان، تا سال ۲۰۲۴، سالانه یک میلیارد دالر به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کنند.

ینس استولتنبرگ گفت: “ما به نیروهای امنیتی افغانستان در زمینه‌های مختلف کمک فراهم می‌کنیم؛ در زمینه‌ آموزش های نظامی، تقویت نیروهای هوایی این کشور و مبارزه در برابر هراس‌افگنان و طالبان. در بخش مالی سطح کنونی کمک‌ها به نیروهای امنیتی افغانستان از جانب متحدان و اعضای ناتو به جز امریکا، در حدود یک میلیارد دالر است و میزان این کمک، سال به سال افزایش می‌یابد. این رقمی است که سالانه به نیروهای امنیتی افغانستان تعهد شده است”.

در اخیر این نشست دو آنلاینه اعلامیه مشترک نیز به نشر رسید که در آن بر ادامه حمایت‌ها و کمک های کشورهای عضو ناتو در چوکات ماموریت حمایت قاطع با افغانستان تا ۲۰۲۴ میلادی تعهد شده است.

در بخشی از این اعلامیه آمده است که اهداف مشترک ما همچنان در راستای یک افغانستان امن و ثبات به قوت خود باقی است، تا این کشور دوباره به پناهگاه امن تروریستان هرگز مبدل نشود.

به همین ترتیب قسمت دیگری این اعلامیه آمده است: ما یکبار دیگر از طالبان می‌خواهیم که در پروسه صلح تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها شامل شوند، زیرا این تنها مسیری برای حل دوامدار جنگ می‌باشد.

نویسنده وستر- کابل