سرور دانش: سازمان ملل باید حمله بر یک گروه خاص قومی در افغانستان را بررسی کند


سرور دانش: سازمان ملل باید حمله بر یک گروه خاص قومی در افغانستان را بررسی کند

سرور دانش معاون دوم ریاست وستری در دیدار با تدامیچی یاماموتو نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان تاکید کرده که شورای امنیت سازمان ملل حمله بر گروه خاص قومی درافغانستان را باید به صورت مستقل بررسی کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ دفتر مطبوعاتی معاونیت دوم ریاست وستری با نشر نیوزنامه‌ای گفته که آقای دانش امآنلاین سه‌شنبه (۲۰ سنبله) با آقای یاماموتو دیدار کرده است.

در این دیدار،‌آقای دانش تاکید کرد که شورای امنیت سازمان ملل حمله بر گروه خاص قومی درافغانستان را باید به صورت مستقل بررسی کند.

این درخواست آقای دانش در پی حملات اخیر تروریستی در غرب کابل مطرح شد. در این حملات شماری از باشندگان غرب کابل کشته و زخمی شدند.

استاد دانش این حملات را هدف‌مندانه خواند که درآن یک گروه خاص قومی هدف قرار گرفته است. وی گفت این مساله باید به صورت مستقل و جدا از بحث امنیت و مسایل سیاسی افغانستان در سازمان ملل متحد و به خصوص شورای امنیت بررسی شود.

نماینده سازمان ملل متحد درافغانستان ضمن ابراز نگرانی از حمله بر شهروندان عادی کشور گفت که از نهادهای مربوطه سازمان ملل متحد از جمله شورای حقوق بشر این سازمان خواهد خواست تا موقف خود را در این زمینه روشن کنند.

آقای یاماموتو اطمینان داد که این خواست آقای دانش را با مسوولان اصلی شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح می‌کند.

در این دیدار مساله امنیت و مصوونیت نیوزنگاران نیز مورد بحث قرار گرفت.

آقای یاماموتو با اشاره به حوادث اخیر که شماری از نیوزنگاران و فعالان رسانه‌ای در آن قربانی شدند، از حکومت افغانستان خواست که برای تأمین امنیت و مصوونیت نیوزنگاران تلاش بیشتر کند.

آقای دانش با بیان اینکه نیوزنگاران و رسانه‌ها یکی از اهداف گروه‌های تروریستی است گفت که در کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت که رهبری آن را شخص وی به عهده دارد، طرزالعملی برای تأمین امنیت و مصوونیت نیوزنگاران تهیه شده و تلاش می‌شود که تدابیر بهتری برای امنیت نیوزنگاران و رسانه ها روی دست گرفته شود.

در طرز العمل یاد شده مکانیزمی خاص برای امنیت نیوزنگاران در زمان پوشش رویدادهای امنیتی و حملات گروه‌های تررویستی از طریق هماهنگی بین نیروهای امنیتی، رسانه‌ها و نیوزنگاران تعریف شده است.

آقای دانش با توجه به اهمیت آزادی بیان و اطلاع رسانی، به واکنش جدی جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی به خصوص سازمان ملل متحد در هدف قرار گرفتن نیوزنگاران و فعالان رسانه‌ای از سوی گروه‌های تروریستی تأکید کرد.

وی گفت که حکومت افغانستان به حمایت از آزادی بیان، اطلاع رسانی به شهروندان، تأمین امنیت و مصوونیت رسانه‌ها و نیوزنگاران متعهد است.

نویسنده وستر- کابل