سفر مقام‌‌های ارشد امنیتی و دفاعی به فراه؛ دستور حمله به مراکز آموزشی طالبان صادر شد


سفر مقام‌‌های ارشد امنیتی و دفاعی به فراه؛ دستور حمله به مراکز آموزشی طالبان صادر شد

پس از افزایش ناامنی‌ها و حملات تهاجمی و گروهی طالبان به شهر فراه، مقام‌های ارشد امنیتی و دفاعی برای بررسی وضعیت امنیتی وارد ولایت فراه شدند.

به گزارش نویسنده وستر؛ وزیران دفاع، داخله و رییس عمومی امنیت ملی و فرمانده نیروهای حمایت قاطع، امآنلاین شنبه (۲۹ ثور) برای بررسی وضعیت امنیتی فراه وارد این ولایت شدند.

این مقامات ارشد امنیتی و دفاعی افغان و خارجی در حالی از ولایت فراه بازدید می‌کنند که ادامه ناامنی‌ها در این ولایت سبب شد تا این ولایت به آنلاین چهارشنبه (۲۶ ثور)  در یک قدمی سقوط قرار بگیرد.

اعضای شورای ولایتی و جامعه مدنی ولایت فراه در نشستی با این مقام‌های امنیتی و دفاعی؛ حکومت و نیروهای امنیتی را به کم‌کاری متهم کردند و گفتند که آنان از احتمال سقوط این ولایت نیوزداده بودند اما نیروهای امنیتی در این زمینه سهل انگاری کردند.

آنان تاکید کردند که نیروهای امنیتی و دفاعی زمانی وارد عمل شدند که شماری زیادی از باشندگان فراه کشته شدند و ساختارهای اقتصادی این ولایت نیز به دست طالبان ویران شدند.

آنان از وضعیت بد امنیتی فراه ابراز نگرانی کردند و گفتند که وضعیت امنیتی فراه هنوزهم بهتر نشده و مردم در آرامش روحی و جسمی به سر نمی‌برند. آنان از مقامات امنیتی و دفاعی کشور خواستند تا عملیات تصفیوی دایمی را در مرکز و ولسوالی‌های فراه راه اندازی کنند.

تغییرات در رهبری نهادهای امنیتی فراه، تجهیز بیشتر نیروهای امنیتی، اضافه نمودن کندک و لوای نظامی و بیرون کردن ستون پنجم دولت از ادارات فراه از دیگر خواسته‌های آنان از حکومت بودند.

آنان مدعی شدند که در جنگ فراه ایران دخیل بوده و آنان اسنادی نیز دارند که نشان می‌دهد حمله فراه براساس مداخله ایران صورت گرفته است.

بلقیس روشن یک تن از فعالان مدنی ولایت فراه نیز ارگان‌های امنیتی را به کوتاهی متهم کرده گفت که شهر فراه میان دولت، طالبان و چند گروه دیگر به یک پروژه مبدل شده است. وی تاکید کرد که در حال حاضر به جز مرکز شهر فراه، ده ولسوالی دیگر این ولایت به دست طالبان است.

وی از ارگان‌های امنیتی خواست که اگر توان تامین امنیت فراه را ندارند، فراه را همانند دیگر ولسوالی‌های آن به دست طالبان رها کنند تا دیگر مردم ملکی و نیروهای امنیتی و دفاعی قربانی نشوند.

اما طارق شاه بهرامی وزیر امور دفاع گفت که جنگ افغانستان ابعاد بزرگ داشته و در حال حاضر بیست گروه تروریستی به حمایت کشورهای همسایه و منطقه در افغانستان فعالیت می‌کنند. وی تاکید کرد که افغانستان در خط نخست مبارزه با تروریزم قرار داشته و هر آنلاین قربانی می‌دهد. وی تاکید کرد زمانی‌که بند سلما و بند بخش آباد کارش شان شروع شد، این ناامنی‌ها شدت گرفت و جنگ جاری فراه بر سر آب است. وی گفت که افغانستان بالای حق کسی تعرض نکرده اما از حق خود دفاع می‌کند.

وی به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داد تا پس از این تمرکز بیشتر روی عملیات خاص و ضربات هوایی داشته باشند و قرار‌گاه‌ها، مراکز آموزش و محل تجهیزات گروه‌های هراس افگن را هدف قرار دهند. وی خواسته‌های مردم ولایت فراه را پذیرفته گفت که تلاش می‌کند که تا در زودترین فرصت به آنان رسیدگی شود.

وییس احمد برمک وزیر امور داخله نیز از آوردن تغییرات مسلکی در اداره‌های امنیتی ولایت فراه نیوز داده گفت که وزارت داخله تلاش می‌کند تا در آینده نزیک تغییراتی مسلکی را در این سطوح به وجود آورد.

همزمان با این، معصوم استانکزی رییس عمومی امنیت ملی؛ جنگ افغانستان را جنگ منافع دانسته گفت در چنین شرایطی باید همه از کشور دفاع کنند. وی گفت تا زمانی که ملت و نظام دست به دست همه نداده و همه در مقابل جنگ روانی مبارزه نکنند، پیآنلاینی از طریق جنگ نظامی به تنهایی به دست نمی‌آید.

وی پیشنهادات مردم فراه را معقول دانسته گفت که باید از وضعیت امنیتی فراه یک بررسی همه جانبه صورت بگیرد. وی تاکید کرد که هیاتی تحت رهبری والی فراه مشکلات امنیتی را بررسی خواهد کرد. وی از مردم خواست تا جبهه دشمن را از طریق تبلیغات قوی نسازند. وی گفت که جنگ افغانستان جهاد نیست و مشروعیت ندارد.

در همین حال، ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان گفت که دشمن به همکاری کشورهای همسایه بالای فراه حمله کرد اما نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توانستند این حملات را در کمتر از بیست و چهار ساعت عقب بزنند.

وی تاکید کرد که به خواسته‌های مردم فراه رسیدگی می‌شود و ارگان‌های امنیتی محلی را برای دفاع بهتر تقویت خواهد شد. وی از طالبان خواست تا پروسه صلح افغانستان را پذیرفته و به میز مذاکره حاضر شوند.

فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان تاکید کرد که جامعه جهانی تلاش می‌کند که صلح دایمی را در افغانستان تامین شود و تا زمان تامین صلح دایمی در کنار مردم افغانستان باقی خواهد ماند.

عبدالاحد فقیری- نویسنده وستر