سفر نخست وزیر ترکیه به کابل؛ گفتگوها درباره بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان


سفر نخست وزیر ترکیه به کابل؛ گفتگوها درباره بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان

نخست وزیر ترکیه در دیدار با رییس اجرایی حکومت وحدت ملی درباره بازگشت ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست وستری به افغانستان گفتگو کرده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ بنعلی یلدیریم نخست وزیر ترکیه، امآنلاین یکشنبه (۱۹ حمل) وارد کابل شد و با داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان دیدار کرد.

مهم‌ترین موضوع‌های مورد بحث میان دو طرف مشخص شدن سرنوشت ژنرال دوستم، معاون اول ریاست وستری افغانستان، واگذاری مدیریت و معلمان افغان- ترک به دولت ترکیه، حمایت از صلح افغانستان و همچنین بازگشت مهاجرین افغان از کشور ترکیه به افغانستان بود.

نخست وزیر ترکیه و رییس اجرایی پس از دیدار در یک نشست نیوزی مشترک حضور یافتند.

داکتر عبدالله با اشاره به نقش سازنده کشور ترکیه در بازسازی و صلح افغانستان بیان داشت که ترکیه از حکومت افغانستان در بخش‌های مختلف صادقانه حمایت کرده است.

وی سهم  دولت ترکیه در بازسازی افغانستان، تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی و اعطای بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان افغان را با اهمیت خواند.

رییس اجرایی در بخشی از سخنانش به حضور چندین ماهه ژنرال دوستم معاون اول ریاست وستری در کشور ترکیه اشاره کرده گفت که دولت ترکیه پیشنهادهای نیکی را به جانب افغانستان شریک کرده و بحث روی بازگشت آقای ژنرال دوستم میان سران حکومت ادامه دارد.

داکتر عبدالله، زندگی در خاک مادری را حق هر شهروند افغانستان دانسته گفت:” هرکس به ویژه چهره‌های شاخص ملی حق دارند در کشور خود زندگی کنند، اما در خصوص معاون اول مسائلی هست که رویش بحث می‌شود”.

رییس اجرایی همچنان با اشاره به تفاهمنامه واگذاری مدیریت مکاتب افغان- ترک به دولت ترکیه، گفت که این تفاهمنامه در حال تطبیق است و وزارت‌های معارف افغانستان و ترکیه روی بهتر شدن کیفیت این مکاتب با هم کار می‌کنند.

وی در این باره خاطر نشان ساخت:” هیچ وقفه ای در فعالیت این مکاتب به میان نمی آید، بلند رفتن سطح کیفیت معارف اولویت ما است و حکومت ترکیه نیز برای بهبود کیفیت تدریس در این مکاتب متعهد شده است”.

صبح امآنلاین صدها مهاجر افغان از ترکیه به کابل برگردانده شد. داکتر عبدالله مهاجرت غیر قانونی را یک چالش برای همه دانست و افزود که نهادهای دیپلماتیک افغان در ترکیه برای حل این مشکلات با مقام‌های ترک در ارتباط است.

وی بیان داشت بازگشت کسانی که از مرزهای ایران و یونان به دلیل مهاجرت غیرقانونی بازداشت می‌شوند، به صورت داوطلبانه به افغانستان برگردانده می‌شوند.

به گفته وی، وزیران داخله دو کشور برای حل این مشکل نیز در تماس هستند و در روند بازگشت داوطلبان مهاجرین افغان از ترکیه به افغانستان تغییر ایجاد نشده است.

در همین حال بنعلی یلدیریم نخست وزیر ترکیه، از حسن رفتار دولت افغانستان برای واگذاری مدیریت مکاتب افغان- ترک به دولت ترکیه قدردانی کرده گفت، ترکیه متعهد است که کیفیت آموزش را در این مکاتب افزایش دهد.

آقای یلدیریم با اشاره به روابط بین دو کشور در بخش‌های بازرگانی، امنیتی و مبارزه با ترویزیم بیان داشت که این روابط برای دو کشور سود آور بوده و ترکیه متعهد است تا روابط دوستانه خود را با افغانستان ادامه دهد.

وی در بخش صلح به طرح پیشنهادی حکومت برای طالبان اشاره کرده بیان داشت که این طرح یک فرصت استثنائی برای گروه طالبان است و این گروه از فرصت یادشده باید استفاده کرده و به روند صلح بپیوندد.

نخست وزیر ترکیه روابط بازرگانی افغانستان – ترکیه را برای هر دو کشور ثمر بخش خوانده از برگزاری یک نشست سه جانبه کمیسیون مشترک اقتصادی برای تقویت روابط اقتصادی بین دوکشور تا ماه می سال جاری در ترکیه نیوز داد.

نخست وزیر ترکیه نیز از حضور غیر قانونی افغان‌ها در ترکیه یاد کرد و گفت که این حضور غیر قانونی برای ترکیه عواقب ناگواری دارد و در دو سال گذشته ۱۵۰ هزار نفر به صورت غیر قانونی به ترکیه مهاجرت کرده که این کشور نیز بهایی سنگین برای کار پرداخته است.

او گفت که مقام‌های دو کشور تمام تلاش خود را برای حل این مشکل انجام خواهند داد.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر