سفر وزیر دفاع بریتانیا به کابل؛ بریتانیا در بخش آموزش نیروهای امنیتی با افغانستان همکاری می‌کند


سفر وزیر دفاع بریتانیا به کابل؛ بریتانیا در بخش آموزش نیروهای امنیتی با افغانستان همکاری می‌کند

گوین ویلیامسون وزیر دفاع بریتانیا در یک سفر از قبل اعلام ناشده، امآنلاین جمعه (۹ سنبله) وارد کابل شد.

به گزارش نویسنده وستر؛ گوین ویلیامسون در سفرش به کابل با محمداشرف غنی رئیس وستری و حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور دیدار کرد.

وزیر دفاع بریتانیا در دیدار با آقای غنی، حمایت کشورش از روند صلح افغانستان را اعلام کرد. وی همچنان بیان داشت که بریتانیا در بخش آموزش نیروهای امنیتی با افغانستان همکاری خواهد کرد.

گوین ویلیامسون همچنان در دیدار با محب نیز گفت که بریتانیا، دولت افغانستان را به بالابردن مهارت نیروهای جنگی و افزایش ظرفیت نیروهای هوایی کمک خواهد کرد.

وی افزود که زمانی “در کوچه‌های بریتانیا زمانی امنیت کامل احساس می‌شود که در راه و کوچه‌های افغانستان امنیت کامل محسوس باشد.”

آقای محب هم در دیدار خواستار پایان جنگ در افغانستان شده و گفته که نمی‌خواهد نسل آینده افغانستان نیز در جنگ زندگی کنند.

این در حالی است که چندی قبل بریتانیا اعلام کرد که ۴۴۰ سرباز دیگر به افغانستان اعزام می‌کند که نقش این نیروها آموزشی خواهد بود. با اعزام این سربازان شمار سربازان بریتانیایی در افغانستان به یک ۱۱۰۰ می‌رسند.

بیشترین نیروی که تاکنون بریتانیا در افغانستان بعد از سال ۲۰۰۱ میلادی داشته ۹۵۰۰ سرباز بودند که بیشتر آنان در ولایت جنوبی هلمند مستقر شده بودند.

با ارسال این نیروهای تازه نفس که گفته می‌شود اواخر تابستان انجام خواهد شد بریتانیا سومین کشوری خواهد بود که بیشترین شمار نیروی نظامی را در افغانستان خواهد داشت. از میان حدود ۱۶ هزار سرباز خارجی مستقر در افغانستان امریکا اکنون بیشترین شمار سرباز را در این کشور دارد.

نویسنده وستر- کابل