سیگار: کمک‌های جهانی به افغانستان جنگ‌سالاران را رشد داده‌ است


سیگار: کمک‌های جهانی به افغانستان جنگ‌سالاران را رشد داده‌ است

جان سوپکو بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان می‌گوید که بخش بزرگی از کمک‌های جامعه‌ جهانی در اختیار جنگ‌سالاران و رهبران محلی قرار گرفته است.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ جان سوپکو در گفتگو با یک رسانه‌ کانادایی گفته است که بخش بزرگی از این پول‌ها به‌نفع جنگ‌سالاران تمام شده و همچنین بیشتر این پول‌ها در حساب‌ بانکی این افراد در بانک‌های دبی انتقال داده شده و یا صرف خرید خانه‌ و مسکن‌ و موترهای لوکس شده است.

فساد و تجارت غیرقانونی مواد مخدر در کنار استفاده‌جویی‌های غیرمسوولانه در افغانستان به مطرح‌کردن بحث توقف کمک‌های جهانی به افغانستان منجر شده است.

سپکو در این گفتگو حتی از کشورهای کمک‌کننده خواسته تا زمان به‌وجودآمدن یک میکانیزم درست برای مصرف کمک‌های جهانی و کاهش فساد در افغانستان، روند کمک‌رسانی‌شان به افغانستان را توقف دهند.

به نظر آقای سپکو، کشورهای تمویل‌کننده‌ افغانستان به شمول امریکا، با کمک‌های بی‌حسابس و بدون وجود سیستم نظارتی، فساد اداری در افغانستان را رشد داده و از سویی شمار زیادی از جنگ‌سالاران را توانمند و صاحب قدرت و اختیار ساخته است.

تلویزیون یک نوشت که جان سپکو گفته است:”‌این خیلی دشوار و پیچیده خواهد بود که با تلاش‌های موجود، چالش‌های نظام‌مند در افغانستان به شمول فساد در این کشور را ریشه‌کن کرد و مانع توسعه‌ تجارت مواد مخدر شد. کشورهای کمک‌کننده به کشور جنگ‌زده‌ افغانستان بدون دانستن وضعیت موجود در این کشور، رهبران محلی و جنگ‌سالاران را توانمند کرده‌اند، افرادی که برخی از آن‌ها به گروه‌هایی وابسته اند که غرب در تلاش شکست آن‌هاست.”

با وجود تلاش‌های مستمر و دوام‌دار کشورها، فساد در افغانستان کاهش نیافته و طالبان هنوز از بابت تجارت غیرقانونی مواد مخدر نفع می‌برند و از پول آن در فعالیت‌های هراس‌افگنانه استفاده می‌کنند.

سپکو که با گلوبال نیوز گفتگو می‌کرد خطاب به کشورهای تمویل کننده‌ افغانستان گفت که زمان آن رسیده تا در قبال افغانستان موضع‌گیری شدیدتری داشته باشند.

وی افزود:”متوقف‌کردن پشتیبانی مالی از جنگ‌سالاران، تشخیص هویت و افشا کردن آن‌ها و به میان‌آوردن شرایط واقعی از اقدام‌های است که به طور آنی باید روی دست گرفته شود، در کنار آن نخست باید میکانیزم جذب موثر کمک‌ها به وجود بیاید و از حیف و میل پول به دلیل فساد در افغانستان جلوگیری شود.”

این رسانه همچنین گزارش داده است که کانادا از سال۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶۶، به گونه‌ مجموعی  ۲٫۸ میلیارد دالر برای بازسازی افغاستان کمک کرده اما درحال حاضر کمک‌های خود به این کشور را کاهش داده و پشتیبانی مالی خود از افغانستان را تنها به توانمندسازی زنان و دختران افغان محدود کرده و در کنار آن به پرداخت ۴۶۵ میلیون دالری که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ به نیروهای امنیتی افغاستان متعهد شده، بسنده کرده است.

نویسنده وستر- کابل