شرکت برشنا: ۱۵ پروژه جدید در بخش تولید برق در سال جدید مالی تطبیق می‌شود


شرکت برشنا: 15 پروژه جدید در بخش تولید برق در سال جدید مالی تطبیق می‌شود

شرکت برشنا اعلام کرده است که این شرکت تطبیق ۱۵ پروژه جدید انکشافی در بخش افزایش تولید انرژی و گسترش شبکه ملی برق را در سال جاری مالی روی دست گرفته است.

به گزارش نویسنده وستر؛ امان الله غالب رییس شرکت برشنا امآنلاین سه‌شنبه (۹ دلو) طی نشستی در کابل از تطبیق ۱۵ پروژه انکشافی جدید در بخش تولید انرژی در سال جاری مالی نیوز داد.

آقای غالب گفت که براساس نیازمندی شهروندان به انرژی بیشتر و کمبود دسترسی به انرژی برق در شماری از ولایات، شرکت برشنا تطبیق ۱۵ پروژه جدید انکشافی را در سال جاری مالی روی دست گرفته است.

او پیرامون هزینه مجموعی این پروژه‌ها چیزی نگفت اما بیان داشت که این پروژه‌ها در بخش‌های تولید انرژی از منابع آبی و آفتابی داخلی، گسترش شبکه ملی برق و اعمار ساختمان‌ها به دفترهای ولایتی این شرکت تطبیق خواهد شد.

غالب با اشاره به کارکردهای سال مالی ۱۳۹۷ ه.ش شرکت برشنا گفت، برشنا توانسته ۹۹٫۱ درصد بودجه انکشافی خود را به مصرف برساند، کار وصل تمام ولایات به شبکه ملی برق را در جریان این سال آغاز کرده و به ۷ ولایت برق رسانی کرده است. او گفت برای دو ولایت دیگر تا دو ماه دیگر برق رسانی خواهد شد.

وی کاهش ضایعات انرژی و کاهش قیمت برق از منابع خارجی را از دیگر کارکردهای مثبت این شرکت دانسته گفت، ضایعات برق در سال مالی ۱۳۹۷ ه.ش ۷ درصد کاهش داشته و قیمت انرژی از منابع خارجی نیز با دو درصد کاهش روبرو شده است. او ضایعات برق را درشرایط حاضر ۳۲ درصد دانست که به گفته وی فاصله زیادی با معیارهای بین المللی ندارد.

آقای غالب گفت که در دو بخش یاد شده در جریان سال مالی ۹۷ بیش از ۵۸ میلیون دالر برای شرکت برشنا صرفه جویی مالی شده است.

او افزایش میزان انرژی وارداتی از کشورهای مختلف به ویژه تاجیکستان و ازبکستان و سرمایه‌گذاری روی افزایش تولید انرژی از منابع داخلی را عواملی خواند که باعث افزایش تولید انرژی شده و در پرچوی‌های برق نیز تغییرات ملموس ایجاد کرده است.

به بیان رییس شرکت برشنا، هم اکنون در ولایت‌های شمالی کشور پرچوی برق اصلا وجود ندارد و در کابل که سالیان پیش ۴۰ درصد پرچوی وجود داشت به ۲۵ درصد کاهش یافته است.

او مشکلات امنیتی و تخریب پایه‌های شبکه ملی برق را در جریان سال مالی ۹۷ از مشکلات شرکت برشنا دانسته گفت که در جریان این سال ۴۰۰ بار پایه‌های برق به دلیل مسائل امنیتی آسیب دیده و منجر به قطع برق شده اند.

او همکاری مردم را در تعمیر پایه‌های برق که هرازگاهی تخریب می‌شوند موثر توصیف کرد.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر