شماری از وکلای مدافع: یک حلقه خاص انجمن مستقل وکلای مدافع را به گروگان گرفته است


شماری از وکلای مدافع: یک حلقه خاص انجمن مستقل وکلای مدافع را به گروگان گرفته است

شماری از اعضای انجمن سراسری وکلای مدافع کشور می‌گویند که یک حلقه خاص انحصارگرا و متقلب امور این انجمن را به گروگان گرفته و به حیف و میل عواید این نهاد مشغول شده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ زمری تمیم یکی از اعضای انجمن مستقل وکلای مدافع که خود را رییس تیم تغییر مثبت در درون این انجمن می‌خواند صبح امآنلاین پنجشنبه (۱۱ اسد) در یک نشست نیوزی در کابل، رییس انجمن وکلای مدافع را به انحصارگرایی، فساد مالی و تقلب در انتخابات اخیر این انجمن متهم کرد.

آقای تمیم گفت که روح الله قاری زاده که بیش از ده سال است ریاست انجمن مستقل وکلای مدافع افغانستان را در دست دارد از ۷ سال به این سو به مجمع عمومی این انجمن پاسخ گویی نداشته و یک جانبه تمام امور انجمن را به دست گرفته است.

وی گفت که قاری زاده از برگزاری انتخابات پیشین گزینش هیئت رهبری این انجمن که میبایست در سال ۱۳۹۳برگزار می‌شد جلوگیری کرده و پس ازنزدیک به چهارسال اشغال غیر قانونی سمت ریاست انجمن وکلای مدافع، هم اکنون با راه اندازی یک انتخابات مهندسی شده زمینه دوام کارش در این سمت را مهیا کرده است.

آقای تمیم با اشاره به برگزاری انتخابات درگزینش هیئت رهبری این انجمن که به گفته وی از بیست و سوم ماه سرطان امسال در شش زون افغانستان آغاز شده و در آنلاینهای بعد به پایان خواهد رسید بیان داشت که رییس انجمن وکلای مدافع این انتخابات را توسط یک کمیته وابسته به خودش برخلاف اساسنامه به صورت زون‌وار برگزار کرده و با تهدید وکلای مدافع به لغو جواز زمینه برگشت خود به ریاست انجمن را مساعد کرده است.

وی در این باره افزود که کمیته ای متشکل از افراد نزدیک به روح الله قاری زاده رییس انجمن وکلای مدافع که مسوولیت برگزاری انتخابات را داشتند، کاندیدانی مخالف شان را از لیست انتخاب شوندگان حذف کرده، با تماس تلفنی وکلای مدافع ولایات را تهدید کرده، بین وکلای مدافع ولایت نفاق افگنی نموده و زمینه برگشت روح الله قاری زاده را به سمتش مهیا کرده اند.

در همین حال عبدالغفار سوری یکی دیگر از اعضای انجمن وکلای مدافع دراین باره بیان داشت که رییس این انجمن در جریان ده سال گذشته که موظف به گزارش دهی مالی به هیئت رهبری و اعضای این نهاد بود گزارش‌های مالی ارائه نکرده است.

آقای سوری گفت که سالانه این انجمن تنها از بابت تمدید جوازهای وکلای مدافع بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون افغانی عاید به دست می آورد و نهادهای بین المللی نیز این نهاد را کمک مالی می‌کند اما رییس انجمن که در جریان بیش از ده سال در سمت ریاست انجمن قرار گرفته هیچ گزارش مالی ارائه نکرده است.

این عضو انجمن وکلای مدافع افغانستان دوام انحصارگرایی، تقلب و حیف و میل عواید این انجمن را قابل قبول ندانسته خاطر نشان ساخت که درصورت دوام روندهای غیر قانونی در انجمن یک رکن محکمه عادلانه درافغانستان ناقص خواهد شد.

وی خواستار ارائه گزارش‌های مالی از سوی رییس انجمن وکلای مدافع شده هشدار داد که درصورت عدم توقف انحصارگرایی، توهین به وکلای مدافع و تقلب درانتخابات، مشکلات یاد شده به ارگان های عدلی و قضایی کشیده خواهد شد.

اعتراض‌ها از انجام عملکردهای مافیایی و انحصارگرایانه در یک نهاد مستقل مدنی متشکل از حقوق‌دانان در حالی بالا می‌گیرد که جامعه مدنی از بابت وجود فسادهای گسترده مالی و اداری در دستگاه دولت همیشه معترض بوده اند.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر