شمار بیجاشدگان داخلی به یک میلیون و چهارصد هزار نفر رسیده است


شمار بیجاشدگان داخلی به یک میلیون و چهارصد هزار نفر رسیده است

وزیر مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید که به دلیل افزایش امنی‌ها و خشک‌سالی‌های اخیر، شمار بیجاشدگان داخلی در کشور افزایش یافته است.

به گزارش نویسنده وستر؛ سیدحسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین به رادیو آزادی گفته که تنها در در سال‌جاری بیش از ۲۰۰ هزار نفر در داخل کشور بی‌جا شده‌اند که نیاز شدید به کمک دارند.

آقای عالمی تصریح نموده:”بی‌جا شده‌های امسال بیشتر از دو لک نفر است. این نسبت به عدد پار سال، یک رقم بسیار بالاست. این افزایش چشم‌گیری را نشان می‌دهد و ضرورت به رسیدگی‌های فوق‌العاده دارد. ما پیش از این یک میلیون و دو صد هزار بی‌جا شده از گذشته داشتیم که بی‌جا شده‌های دوامدار هستند. به این ترتیب، در حال حاضر ما یک میلیون چهار صد هزار بی‌جا شده داریم. البته تعدادی از آن‌ها وقتی زمینه فراهم می‌شود دوباره به مناطق‌شان بر می‌گردند.”

به گفته وی، بیشتر بیجاشدگان داخلی از ولایت‌های فاریاب، غور و بادغیس اند که به ولایات همجوار هرات بیجا شده اند.

وزیر امور مهاجرین و عودت کنند‌گان در حالی این مطلب را بیان می‌کند که اداره مبارزه با حوادث طبیعی هرات می‌گوید، در ظرف یک ماه ۵ هزار خانواده از غور، بادغیس و فاریاب به این ولایت آمده‌اند.

اداره مبارزه با حوادث طبیعی هرات می‌گوید، سروی آن‌ها نشان می‌دهد که تاکنون تنها نیم از این خانواده‌ها مستحق شناخته شده و به آن‌ها کمک صورت گرفته‌است.

آقای عالمی می‌گوید، رساندن کمک به بی‌جا شدگان به‌خاطری مشکل است که برخی از مؤسسات بین‌المللی و غیر دولتی به بعضی از مناطق نمی‌روند.

وی افزوده:”متأسفانه وقتی عدد افزایش پیدا می‌کند، رسید‌گی لازم صورت نمی‌گیرد. ضمناً، یک خلاء دیگر زمانی به میان آمده که مؤسسات بین‌المللی به برخی مناطق نمی‌روند. از سوی هم دولت افغانستان در این رابطه کدام بودجه را تخصیص نداده‌است.”

این در حالی است که به تازگی دفتر  هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد از پیامدهای خشکسالی در افغانستان هشدار داده و خطاب به کشورهای کمک کننده گفته که اگر همین حالا دست به کار نشوند شاهد فاجعه انسانی در افغانستان خواهند بود.

نویسنده وستر- کابل