شهادت علما و رسالتی که ادامه دارد


حجت الاسلام والمسلمین جعفر توکلی؛ از اساتید حوزه و نماینده آیت الله العظمی حکیم (مد ظله العالی) در ولایت هرات، ساعت هشت جمعه‌شب به شهادت رسید.

امین الله امین؛ آمر امنیت فرماندهی پولیس هرات گفت که این رویداد توسط دو فرد موتورسوار انجام شده است.

به گفته او، این حادثه در مقابل خانه مسکونی شهید توکلی در سرک ۶۴ متره هرات رخ داده است.

وی این رویداد را کار دشمنان وحدت و انسجام مسلمانان دانسته که می خواهند شیعه و سنی را به جان هم بیاندازند.

آقای امین از آغاز تحقیقات ویژه برای دستگیری عاملان این حمله نیوز داده است.

شهید توکلی از علمای مبارز و شجاع ولایت هرات بود که ضمن فعالیت های دینی در امور خیریه هم فعال بود.

وی همچنین رئیس و پایه گذار رادیوی محلی حکمت در این ولایت بود.

 

این نخستین بار نیست که یک عالم برجسته دینی در هرات آماج تیر ترور تکفیری های افراط گرا و خون آشام قرار می گیرد. هرات پیش از این هم در چندین مورد، شاهد رویدادهای مشابه بوده است.

 

شهادت علمای برجسته شیعه در هرات نگرانی های وسیعی را در میان مردم و طیف های اجتماعی و مذهبی این ولایت به همراه داشته است.

 

این در حالی است که علیرغم صدور بیانیه های پرطمطراق تسلیت و محکومیت و همدردی، تاکنون از سوی مقام های محلی و مرکزی کشور هیچ تدبیری در زمینه ردگیری و شناسایی عوامل این ترورها انجام نشده است.

 

تروریست های تکفیری صرف نظر از اینکه چه نام و عنوانی دارند، خود را به اسلام و شریعت اسلامی نسبت می دهند؛ اما قرائت و خوانشی از شریعت که اساسا با گوهر حقیقی دین آسمانی اسلام در تضاد و تخالف قرار دارد.

 

اگرچه شهید توکلی یک عالم برجسته شیعه است که در تازه ترین مورد، آماج ترکش های مسموم و سراسر عصبیت کور تروریست های وهابی قرار می گیرد؛ اما در این میان تفاوتی میان علمای شیعه یا سنی وجود ندارد. هر عالم عاملی که به فتاوی و مشی و منش انحرافی فرقه های تکفیری و تروریستی، تمکین نکند، آماج تیر ترور آنان قرار می گیرد؛ اما نگرانی از ترور علمای دینی در هرات، ناشی از این امر است که مبادا در جامعه چندفرهنگی هرات، این اقدامات، موجب برهم خوردن نظم برادرانه اجتماعی، فرهنگی و مذهبی شده و گروه هایی را به انتقام جویی و تلافی گری تشویق کند که اگر این رویداد رخ دهد‌ مطلوب تروریست های مسلح و خون آشامی است که در پی نابودی افغانستان و کشاندن درگیری های فرقه ای و مذهبی به جامعه ما هستند و می خواهند با پیروی از دستورات باداران و فرماندهان و سازمان دهندگان خویش، از هیچ تلاشی در راستای تلاشی و تجزیه جامعه افغانستان و ایجاد شکاف و شقاق و دوگانگی و نفاق فرهنگی و فرقه ای در کشور فروگذار نکنند.

 

هرات همواره کانون همزیستی مسالمت آمیز مردمی بوده است که به فرقه های گوناگون دین حنیف اسلام، اعتقاد و ایمان داشته اند و این مهم، بدون شک، نتیجه تلاش، اخوت، مهرورزی، برادری، فرهنگ سازی و مجاهدت های پاک و مقدس علمای این سرزمین اعم از شیعه و سنی بوده است.

 

با وجود آنکه در برخی موارد از جمله مراسم عاشورای حسینی چند سال پیش، دست های آلوده و مغرض، تلاش کرده اند تا این همزیستی مسالمت آمیز و مثال زدنی را دستخوش ناآرامی و بی ثباتی کنند؛ اما مدیریت مدبرانه علمای دینی و تاسی و تمکین مردم شریف هرات از دستورات و هدایت های علمای دینی، سبب شده است تا هیچگاه این تلاش ها، به یک رویه اجتماعی تبدیل نشود.

 

با این حال، دشمنان همواره در کمین اند و مانند موارد ترور علمای شیعه در هرات، سعی می کنند، آتش تنش های فرقه ای را در این ولایت امن و فرهنگی، شعله ور سازند.

 

ترور علمایی چون حسینی و نجفی و توکلی اما می بایست محور و مبنایی برای وحدت، انسجام و همگرایی اجتماعی، فرهنگی و مذهبی مردم و علمای هرات اعم از شیعه و سنی گردد تا به این ترتیب، نه تنها هرات که سراسر افغانستان از گزند هیولای ضد انسانی و ضد دینی تفرقه مذهبی، در امان بماند.

 

یاد و نام شهدای مبارز روحانیت در هرات و همه جای افغانستان عزیز همواره ماندگار و جاودان خواهد ماند و مردم شریف و مسلمان افغانستان، همیشه مجاهدت ها، رشادت ها و دلاورمردی های این طیف مبارز و مجاهد را به نیکی ارج خواهند گذاشت و راه و آرمان و رسالت آن بزرگان را دنبال خواهند کرد.

عبدالمتین فرهمند – وستر