شهروندان: تدابیر امنیتی در مراکز ثبت نام رای دهندگان ناکام بوده است


شهروندان: تدابیر امنیتی در مراکز ثبت نام رای دهندگان ناکام بوده است

پس از حمله تروریستی و خونین در یکی از مراکز ثبت نام رای دهندگان در غرب شهر کابل، شماری از شهروندان کشور به این باورند که تدابیر امنیتی در مراکز ثبت نام رای دهندگان ناکام بوده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ یک مرکز ثبت نام رای دهندگان در منطقه قلعه ناظر در مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل، آنلاین یکشنبه (۲ ثور) هدف حمله انتحاری قرار گرفت. در این حمله دستکم ۶۹ نفر شهید و ۱۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

یک آنلاین پس از حمله ترویستی غرب کابل، شماری از شهروندان و حتی مسوولان در مراکز ثبت نام رای دهندگان در کابل می‌گویند که پس از این حمله، حضور مردم در مراکز ثبت نام رای دهندگان کم‌رنگ‌تر شده است.

سید عارف هاشمی مسوول یکی از مراکز ثبت نام رای دهندگان در کابل به نویسنده وستر گفت:” حضور شهروندان برای ثبت نام رای دهی در این مرکز پس از حادثه خونین دیآنلاین در یکی از مراکز ثبت نام رای دهندگان در غرب کابل و بی باوری مردم به تامین امنیت این مراکز به شدت کاهش یافته است”.

آقای هاشمی در تصریح این گفته‌ها عنوان کرد که مراجعه شهروندان امآنلاین به این مرکز نسبت به آنلاین‌های قبل از انتحاری با حدود هشتاد درصد کاهش همراه بوده است.

در همین حال شماری از شهروندان کابل می‌گویند که مراکز ثبت نام رای دهندگان از امنیت کافی برخوردار نبوده و هیچ تضمینی برای قربانی نشدن آنان در این مراکز وجود ندارد.

عبدالولی احمدزی یکی از شهروندان کابل در مصاحبه با نویسنده وستر در این رابطه گفت: “مردم قبلا هم از این نگرانی داشتند که در مراکز توزیع تذکره و مراکز ثبت نام رای دهندگان به دلیل تدابیری ناکافی امنیتی که گرفته شده مورد حمله قرار بگیرند که این نگرانی مردم سرانجام به حقیقت پیوست و روحیه آنان برای اشتراک در روندهای انتخابات را تضعیف کرده است”.

باسط استانکزی یکی دیگر از شهروندان کابل نیز گفت: ” با آن که هزینه زیادی برای تامین امنیت مصرف می‌شود، اما در این زمینه حکومت و به ویژه نهادهای امنیتی توجه چندانی نکرده و تاکنون نتوانسته به گونه ای که رضایت مردم را جلب کند از پس تهدیدهای امنیتی بیرون شود”.

در همین حال شماری دیگر از شهروندان کابل می‌گویند که ملت باید برای تعیین سرنوشت شان مصمم باشند و در مقابل خواست‌های دشمنان این کشور ایستادگی کنند.

جعفر ناطقی بر این باور است که شهروندان کشور باید در این برهه زمانی حساس با اشتراک گسترده خود به دشمن جواب دندان شکن دهند و نگذارند که آنان به اهداف شوم‌شان که همانا اختلال در برگزاری انتخاباتی شفاف و گسترده است دست یابند.

در همین حال شماری دیگر از این شهروندان کابل نیز تاکید دارند که باید میان شرکای انتخاباتی در کشور هماهنگی بیشتری بوجود بیاید و تدابیر جدی تر امنیتی در روند های انتخابات از سوی حکومت روی دست گرفته شود.

حمید پارسا- نویسنده وستر