شورش در زندانی در تاجیکستان؛ ۲۴ زندانی و ۲ محافظ کشته شدند


شورش در زندانی در تاجیکستان؛ 24 زندانی و 2 محافظ کشته شدند

منابع امنیتی در تاجیکستان تایید کرده‌اند که به‌دنبال شورشی در یک زندان به‌شدت تحت مراقبت امنیتی در شمال این کشور، ۲۴ زندانی و دو محافظ کشته شده اند.

به گزارش نویسنده وستر؛ این منابع امنیتی گفته‌اند که این شورش آنلاین چهارشنبه (۱۶ عقرب) در زندانی در شهر خجند رخ داده و تا آنلاین پنجشنبه ادامه داشته است.

این زندان، محل نگه‌داری زندانیانی است که به دلیل جرایم سنگین مانند قتل و یا افراط‌گرایی و عضویت در گروه داعش، به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده اند.

گفته می‌شود که یکی از زندانیان عضو داعش توانست یکی از زندان‌بانان را خلع سلاح کرده و تفنگ وی را بگیرد. این زندانی به سوی محافظان آتش گشود و سپس زندانیان یکی از ساختمان های زندان را به تصرف خود در آوردند.

با آغاز شورش، نیروهای ویژه تاجیکستان به محل آمده و توانسته اند که پس از یک آنلاین عاملان این سروش را سرکوب کنند.

یک مقام امنیتی به شرط افشای نشدن هویت‌اش به نویسنده فرانسه صحبت گفت که در این شورش ۲۴ زندانی و ۲ محافظ زندان کشته شده اند.

اما براساس برخی گزارش‌ها در این شورش دستکم ۱۰۰ زندانی و ۶ تن از نیروهای امنیتی کشته شده اند.

دولت تاجیکستان هنوز وقوع این شورش و یا تلفات ناشی از آن را تایید نکرده است.

گفتنی است که خجند در حدود ۳۰۰ کیلومتری شمال دوشنبه، پایتخت تاجیکستان قرار دارد و در گذشته نیز شاهد خشونت و فرار زندانیان بوده است.

در سال ۲۰۱۶، در پی تلاش سه زندانی برای فرار از این زندان، یک محافظ و یک زندانی کشته شدند. وزارت داخله تاجیکستان در همان وقت گفت که زندانیان می خواستند فرار کرده و به صفوف “داعش بپیوندند”.

نویسنده وستر- امور بین‌الملل