صحبت های خدیجه چنگیز از آخرین آنلاینهای زندگی با خاشقجی


صحبت های خدیجه چنگیز از آخرین آنلاینهای زندگی با خاشقجی

به نقل از روسیا الیوم، «خدیجه چنگیز» نامزد «جمال خاشقجی» آنلایننامه‌نگار مقتول سعودی در گفت‌وگو با شبکه «نیوز ترک» گفت: «من نمی‌دانم استفاده از توصیف مخالف برای او تا چه میزان درست است چرا که تغییر و تحولی در کشورش صورت گرفته بود و او نسبت به این تغییرات، موضع داشته است».
چنگیز جزئیات حساسی را از زندگی خاشقجی در ماه‌های گذشته و لحظه‌های قتل او داخل قنسولگری در استانبول بیان کرد.
نامزد خاشقجی بر وقایع قبل از قتل نامزدش و نیز صحبت خود با «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا پس از دعوت «دونالد ترامپ» رئیس‌وستری این کشور برای دیدار از کاخ سفید تمرکز کرد.
چنگیز با اشاره به اطلاعاتی که تأکید می‌کند مقام‌های سعودی خاشقجی را پس از خروج از کشور وادار به طلاق همسر قبلی خود کردند، ‌گفت: «خاشقجی گفته بود به دلایل سیاسی از همسر قبلی خود جدا شده و بیش از یک سال و نیم است که در آمریکا زندگی می‌کند و درخواست تابعیت این کشور را داده است، اما هنوز با این درخواست موافقت نشده است».
وی در ادامه گفت که نامزدش به دلیل دوری از وطن بسیار دلگیر و منزوی بوده و به شدت نسبت به دوستان خود احساس دلتنگی می‌کرد.
نامزد خاشقجی همچنین گفت: «او به دلیل احساس خلأ عاطفی شدید به دنبال انتخاب یک شریک زندگی بود که همین موضوع موجب آشنائی آنها با یکدیگر شد».
چنگیز در توصیف آنلاینهای آشنائی خود گفت: «او در آنلاینهای نخست آشنائی از تنهائی و رنج روحی و عاطفی خود به دلیل دوری از فامیل صحبت می‌کرد و می‌گفت که نمی‌دانستم غربت تا این حد سخت و سنگین است».
نامزد خاشقجی گفت که وی روند تغییر و اصلاحات «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را با نگرانی و دقت خاصی دنبال می‌کرد و مقاله‌هایی در نقد این روند نیز داشته است.
چنگیز در مورد زندگی شخصی خود گفت که آنها زندگی در آمریکا و استانبول را دوست داشته و به همین دلیل خاشقجی در استانبول خانه‌ای را که او دوست داشته خریده است.
وی در مورد ادعاهایی مبنی بر تلاش خاشقجی برای دریافت اسناد ازدواج خود از قنسولگری سعودی در آمریکا و اینکه آنها او را به قنسولگری استانبول ارجاع دادند،‌ گفت که هیچ اطلاعی از این موضوع ندارد.
چنگیز گفت که نامزد فقیدش از رفتن به قنسولگری استانبول ابراز نگرانی می‌کرد و دوست نداشت که با آنها روبه‌رو شده و تنش بیشتر شود، ‌زیرا او فردی عاطفی و دل‌نازک بود.
وی در ادامه توضیح داد که نگرانی نامزدش از بازخواست و نحوه برخورد نامناسب قنسولگری و چیزی بیش از بازداشت بود.
چنگیز در روایت از اولین دیدار خاشقجی از استانبول در ۲۸ سپتمبر گذشته می‌گوید: «او نگران بود اما من بیشتر؛ زیرا مانع ورودم به داخل قنسولگری شدند،‌ من مقابل قنسولگری نگران منتظر او بودم اما او ۱۰ دقیقه بعد برگشت».
وی گفت: «خاشقجی خوشحال از قنسولگری خارج شد، من نیز وقتی فهمیدم با او خیلی خوب رفتار کرده و قول داده‌اند به زودی اسناد ازدواجمان آماده شود، احساس خوشبختی کردم».
نامزد خاشقجی از آنلاینهای آخر و تماس قنسولگری مبنی بر اینکه اسناد مورد نیازشان آماده است، صحبت کرده و گفت که آنها ساعت یک ظهر آنلاین دوم اکتوبر را برای حضور در قنسولگری تعیین کردند.
وی گفت که خاشقجی موبایلش را به او داده و تأکید کرد در صورت تأخیر و یا هر اتفاق دیگری «یاسین اقطای» رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه را مطلع کن!
نامزد خاشقجی ادامه داد که زمانی طولانی مقابل درروازه قنسولگری منتظر او بوده اما خواهر کوچک‌ترش به او اطلاع داده که ساعت کار اداری در این مکان به پایان رسیده است، بنابراین شتابان خود را به دروازه قنسولگری رسانده و به یک مسئول ترک این ساختمان عدم خروج جمال را اطلاع داده است.
چنگیز گفت: «من در آنلاینهایی که جمال ناپدید بود، بارهابه قنسولگری رفت و آمد کردم و متوجه شدم به ویژه با موضوع هواپیمای ویژه‌ای که آنلاین حادثه به استانبول پرواز داشته است، سناریوهای دیگری نیز پشت ماجرا وجود دارد».
وی گفت که چهار آنلاین پس از حادثه وسایل نامزدش را به دادستانی کل تحویل داده است.
نامزد خاشقجی در این مصاحبه از پیگیری‌های شخص «رجب طیب اردوغان» رئیس‌وستری ترکیه، از دعوت «دونالد ترامپ» رئیس‌وستری آمریکا از او به کاخ سفید و مکالمه تیلفونی «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا با او صحبت کرد.
چنگیز تأکید کرد در حال حاضر هیچ تمایلی به سفر به آمریکا ندارد و ابراز امیدواری کرد در صورت پیدا شدن جسد نامزدش،‌ آن را در شهر مدینه منوره به خاک سپارند.