صلح خواهی مردم هلمند باید سراسری شود


صلح خواهی مردم هلمند باید سراسری شود

مجلس سنا ضمن حمایت از تظاهرات صلح خواهی مردم هلمند می‌گوید که این حرکت مدنی برای تامین صلح در کشور باید در سراسر کشور راه اندازی شود.

به گزارش نویسنده وستر؛ محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در نشست امآنلاین سه‌شنبه (۷ حمل) این مجلس گفت: “تظاهرات مدنی که مردم هلمند در مخالفت با جنگ و موافقت با صلح به راه انداخته اند یک حرکت زیباست و باید از آن در تمامی ولایت‌های کشور الگو گرفته شود”.

آقای ایزدیار افزود، اگر مردم با تروریستان همکاری نکنند بدون شک طالبان و داعش و دیگر گروه‌های تروریستی زمینه فعالیت شان محدود می‌شود و آنان مجبور خواهند شد دست از دهشت افگنی بردارند.

معاون اول مجلس سنا از حکومت افغانستان خواست که امنیت تظاهرات کنندگان هلمند را جدی تامین کند تا این حرکت مدنی در سراسر کشور عمومیت پیدا کند و طالبان مجبور به صلح شوند.

محمود خاکریزوال سناتور ولایت هلمند در مجلس سنا نیز بر حمایت از تظاهرات مدنی مردم هلمند در راستای تامین صلح در کشور تامین کرد و این حرکت را یگانه راه زیر فشار قرار دادن طالبان برای اشتراک در مذاکرات صلح خواند.

آقای خاکریزوال گفت که مردم هلمند از جنگی که در این ولایت جریان دارد به سطوح آمده اند و مجبور شده اند در یک اقدام جمعی حرکت صلح خواهی را به راه اندازند.

در همین حال، فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا نیز ضمن حمایت از این حرکت صلح خواهی مردم هلمند گفت که همه مردم افغانستان باید برای ختم جنگ در کشور بر علیه فعالیت تروریستی طالبان به پا خیزند.

آقای مسلم یار بیان داشت در صورت که طالبان، مردم را در مقابل خود ببینند مجبور خواهند شد به مذاکرات صلح تن دهند.

شماری از باشندگان هلمند به ویژه جوانان این ولایت پس از حمله انتحاری آنلاین دوم سال جدید خورشیدی، از سه آنلاین به این طرف با برپایی خیمه تحصن از طالبان می‌خواهند جنگ کنونی شان را در کشور به ویژه در ولایت هلمند پایان دهند.

گفته می‌شود که این حرکت هم اکنون با حمایت مردم سراسر هلمند مواجه شده و باشندگان این ولایت اعم از مردان و زنان با حضور در این خیمه حمایت شان را از این حرکت اعلام کرده اند.

متحصن کنندگان هلمند با شعارهای “طالب جنگ دیگر بس است”، “ما از جنگ خسته شده ایم”، از گروه طالبان می‌خواهند که به صلح حاضر شوند و جنگ را در کشور پایان دهند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر