صیاد: گزارش بیش از یک میلیون رای دهنده به کمیسیون مرکزی رسیده است


صیاد: گزارش بیش از یک میلیون رای دهنده به کمیسیون مرکزی رسیده است

کمیسیون انتخابات می‌گوید که تا ساعت ۲ بعد از ظهر امآنلاین گزارش بیش از یک میلیون رای دهنده از سراسر کشور به کمیسیون مرکزی رسیده است.

به گزارش نویسنده وستر؛گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون انتخابات شام امآنلاین شنبه (۲۸ میزان) اعلام کرد، براساس معلوماتی از رای دهی بیشتر از یک میلیون نفر تا ساعت ۲ امآنلاین  از ۲۷ ولایت کشور به کمیسیون مرکزی رسیده است.

به گفته او، گزارش رای دهندگان از ولایت های بادغیس، قندوز، وردک، پکتیا و پروان تا هنوز به کمیسیون مرکزی نرسیده است.

آقای صیاد گفت که گزارش تکمیلی رای دهندگان تا ساعت ۱۰ امشب به کمیسیون خواهد رسید.

به گفته او، ولایت کابل با اشتراک بیش از  ششصد هزار نفر در انتخابات بیشترین شرکت کننده را در روند انتخابات داشته و ولایت فاریاب هم کمترین رای دهنده را تا هنوز داشته است.

رییس کمیسیون انتخابات همچنین به کمی و کاستی های روند انتخابات امآنلاین اعتراف کرد.

به گفته او، در برخی موارد کارمندان کمیسیون سهل انگاری کرده اند و در برخی ولایت ها معلمان حاضر نشده اند و کمیسیون مجبور شده از کارمندان ریزرفی استفاده کند.

رییس کمیسیون انتخابات افزود، حوادثی که از سوی مخالفان و برخی زورمندان نیز در سطح کشور به وجود آمده که دولت باید به آن رسیدگی کند.

به گفته او، عدم نظارت از برخی مراکز مشکلی دیگری بود که حتا ناظران کمیسیون شکایت های انتخاباتی هم حضور نداشتند.

آقای صیاد خاطر نشان کرد که برخی ماموران پایین رتبه امنیتی هم در برخی مراکز روند رای دهی را مختل کرده اند.

به گفته وی، مشکلاتی هم از ناحیه نارسایی و نا آشنایی با سیستم بایمتریک هم متوجه روند انتخابات شد که ناشی از دیر رسیدن دیرهنگام این سیستم به کشور بود.

رییس کمیسیون انتخابات همچنین گفت، در مراکزی که مسدود بود فردا انتخابات برگزار می شود و مراکزی که در آنجا کارمندان حاضر نشدند هم فردا انتخابات برگزار خواهد شد.

بر بنیاد معلومات کمیسیون انتخابات ۹۲ درصد مراکز رای دهی امآنلاین فعال بود و فقط ۸ درصد مراکز مسدود بود.

روند رای دهی در انتخابات پارلمانی ساعت ۷ صبح امآنلاین در ۵۱۰۰ مرکز رای دهی در ۳۲ ولایت کشور آغاز شد و تا ساعت ۴ ادامه یافت؛ اما دیر باز شدن مراکز رای دهی حتا در پایتخت، ناپدید بودن فهرست رای دهندگان در برخی مراکز و عدم استفاده درست از سیستم بایمتریک از مواردی بود که انتقاد تند رای دهندگان را به همراه داشت.

بسیاری از رای دهندگان در شبکه های اجتماعی کمیسیون انتخابات را به بی کفایتی و بی تدبیری در روند برگزاری انتخابات متهم کردند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر