ضرب‌الاجل بازگشت مهاجران افغان از پاکستان تمدید شد


ضرب‌الاجل بازگشت مهاجران افغان از پاکستان تمدید شد

کابینه دولت موقت پاکستان در نشست ویژه خود مهلت بازگشت مهاجران افغان به افغانستان را ۳ ماه تمدید کرد.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ براساس فیصله کابینه دولت پاکستان که به سرپرستی ناصر الملک نخست وزیر موقت این کشور برگزار شد، مهاجران افغان در پاکستان تا ماه سپتامبر فرصت دارند به کشورشان بازگردند.

کابینه موقت پاکستان تصمیم گرفت موضوع مهاجران افغانستانی را به دولت آینده این کشور بسپارد به همین علت حضور آن‌ها در این کشور را تمدید کرد.

دولت پاکستان در طول سالهای گذشته بارها و بارها بر خلاف تعهداتش هشدار داده که مهاجران افغان را به شکل اجباری از این کشور اخراج خواهد کرد.

بسیاری از آگاهان امور سیاسی بر این باورند که پاکستان از مساله مهاجرت بهره‌برداری سیاسی کرده و برای زیر فشار قراردادن دولت افغانستان، همواره مساله اخراج اجباری مهاجران افغان را مطرح می‌کند.

پاکستان براساس تعهد بین‌المللی نمی‌تواند برای اخراج مهاجران افغان از زور و فشار کار بگیرد اما در سال‌های اخیر همواره اسلام‌آباد این تعهد خود را نقض کرده است.

براساس آمار دولت پاکستان بیش از دو میلیون و پانصد هزار مهاجر افغان در پاکستان حضور دارند که بیش از یک و نیم میلیون نفر از آنها ثبت قانونی شده‌اند اما یک میلیون نفر دیگر از مدارک شناسایی و اقامت قانونی برخوردار نیستند.

نویسنده وستر- کابل