طالبان از کارمندان دولتی در ولایت فراه مالیات جمع آوری می‌کنند


طالبان از کارمندان دولتی در ولایت فراه مالیات جمع آوری می‌کنند

یک عضو مجلس نمایندگان با انتقاد از کارکرد حکومت در تامین امنیت ولایت فراه می‌گوید که طالبان در ولایت فراه دیوان دارند و از مردم و حتی کارمندان دولتی مالیات جمع آوری می‌کنند.

به گزارش نویسنده وستر؛ حمیرا ایوبی نماینده ولایت فراه در مجلس نمایندگان امآنلاین یکشنبه (۳۰ ثور) در یک نشست نیوزی در کابل گفت که تمامی ولسوالی‌های فراه به استثنی ولسوالی پرچمن که توسط نیروهای مردمی تامین امنیت می‌شود، ناامن هستند.

خانم ایوبی گفت که دولت تنها در مرکز و اطراف شهر فراه حاکمیت دارد و اکثر این ولسوالی‌ها توسط نیروهای مخالفان مسلح دولت اداره و کنترول می‌شوند.

وی بیان داشت که طالبان از مکاتب و بخش‌های صحی این ولایت نظارت می‌کنند و از مردم مالیات جمع آوری می‌کنند.

این عضو مجلس نمایندگان افزود:” طالبان از معاش معلمین ۵۰۰ افغانی  و از هر کارمند صحی مبلغ ۶ هزار افغانی و از افراد زمین دار از هر جریب زمین مبلغ ۱۰ هزار افغانی مالیه می‌گیرند.”

خانم ایوبی، فساد را یکی از عوامل افزایش ناامنی‌ها در ولایت فراه خوانده و بیان داشت که افراد و اشخاصی سلاح و مهمات نیروهای امنیتی را به مخالفان می‌فروشند.

به گفته وی، نیروهای امنیتی در فراه با کمبود سلاح و مهمات مواجه اند و دولت باید این نیروها را تجهیز و تمویل کند.

این عضو مجلس نمایندگان همچنان از روند تغییر و تبدیلی‌ها نیروهای امنیتی و دفاعی انتقاد کرد و گفت که یک تعداد سربازان برای سال‌ها در مناطق ناامن وظیفه اجرا می‌کنند و سال‌ها اعضای فامیل‌شان را نمی‌بینند و این بی‌تفاوتی نسبت به آنان باعث می‌شود که روحیه جنگیدن در برابر دشمن را از دست دهند.

خانم ایوبی، برای بهبود امنیت ولایت فراه، خواهان افزایش شمار نیروهای امنیتی و دفاعی، تجهیز و تمویل آنان شد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش طالبان با راه اندازی حملات گروهی و تهاجمی به شهر فراه حمله کردند که با مقاومت شدید نیروهای امنیتی روبرو شدند. پس از حمله طالبان به شهر فراه نگرانی‌هایی مبنی بر سقوط این شهر به دست طالبان مطرح شد.

مقام‌های ارشد امنیتی و دفاعی و فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان نیز آنلاین گذشته، برای بررسی وضعیت امنیتی ولایت فراه وارد این ولایت شدند.

عبدالاحمد فقیری- نویسنده وستر