طالبان در هیچ جای افغانستان اکادمی نظامی ندارد


طالبان در هیچ جای افغانستان اکادمی نظامی ندارد

وزارت دفاع ملی، گزارش‌ها درباره ایجاد اکامی نظامی از سوی طالبان در ولایت سرپل را رد کرده تاکید می‌کند که طالبان در هیچ جای افغانستان اکادمی نظامی ندارد.

به گزارش نویسنده وستر؛ به تازگی خلیل‌الله دستیار فرمانده پولیس ولایت سرپل گفته است که گروه طالبان در منطقه سوراخ سنگ ولسوالی کوهستانات این ولایت اکادمی نظامی ایجاد کرده‌اند و هم اکنون دو مربی ازبکستانی در یان اکامی به بیش از ۳۰۰ کودک آموزش‌های نظامی می‌دهند.

آقای دستیار بیان داشته که مقامات محلی ولایت سرپل وجود این اکادمی را با حکومت مرکزی در میان گذاشته اند و به زودی برای انهدام این اکادمی نظامی تروریستی عملیاتی راه اندازی خواهد شد.

اما محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع ملی در مصاحبه با نویسنده وستر، این گزارش‌ها را نادرست خواند.

آقای رادمنش گفت:”گروه طالبان در برخی نقاط ولایت سرپل کوشش می‌کند که روی مردم فشار بیاورد و آنان را به صفوف این گروه جذب کند.”

وی بیان داشت:”این گروه در بعضی مناطق این ولایت افرادی را جمع می‌کنند سلاح‌هایی را به آنان نمایش می‌دهد. برایشان روی استفاده از سلاح‌ها و بعضی مطالب مرتبط به آنان آموزش می‌دهند.”

سخنگوی وزارت دفاع ملی افزود:”طالبان در بعضی نقاط ولایت سرپل اینگونه وانمود می‌کنند که گویا این گروه هراس افگن در این ولایت اکادمی نظامی ایجاد کرده اند و به مردم می‌گویند که فرزندان‌شان را به این اکادمی بفرستند.”

آقای رادمنش تاکید کرد:”هیچ گونه اکادمی و مرکز تعلیم و تربیه نظامی گروه‌های هراس افگن در این ولایت ایجاد نشده است. هیچ امکان ندارد که هراس افگنان اکادمی و یا مراکز تعلیم و تربیه ای در کشور ایجاد کنند و زیر ضربات نیروهای دولتی قرار نگیرد.”

وی، وضعیت عمومی امنیتی در ولایت سرپل را قناعت بخش خواند اما گفت که مخالفان تحرکاتی در ولسوالی کوهستانات دارند.

سخنگوی وزارت دفاع ملی خاطر نشان ساخت که نیروهای امنیتی و دفاعی عملیات گسترده ای را علیه مخالفان مسلح در نقاط مختلف کشور آغاز کرده اند و به زودی آنان سرکوب خواهند شد.

حمید پارسا- نویسنده وستر