طالبان در پی راه‌اندازی جنگ قومی در غزنی هستند/ حکومت برای دفاع از مردم آماده باشد


طالبان در پی راه‌اندازی جنگ قومی در غزنی هستند/ حکومت برای دفاع از مردم آماده باشد

نمایندگان غزنی می‌گویند که حکومت مکلف است در برابر حمله احتمالی طالبان بر ولسوالی‌های جاغوری و مالستان این ولایت از مردم دفاع کند.

به گزارش نویسنده وستر؛ نمایندگان مردم غزنی در نشست امآنلاین شنبه (۹ سرطان) مجلس، هشدار دادند که طالبان در ولایت غزنی در پی راه اندازی یک جنگ قومی هستند و حکومت باید برای دفاع از مردم آمادگی‌های لازم را روی دست گیرد.

محمد علی اخلاقی یکی از نمایندگان مردم غزنی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بد امنیتی در این ولایت گفت که طالبان در این ولایت وارد فاز جدید یعنی راه اندازی جنگ قومی شده است.

آقای اخلاقی افزود که طالبان به مردم ولسوالی‌های جاغوری و مالستان هشدار داده اند که یا تسلیم شوند و یا آماده جنگ با این گروه شوند.

به گفته او، طالبان مسلح پیش از این فقط با نیروهای خارجی و حکومت افغانستان اعلام جنگ کرده بود و این اولین باری است که مردم خاصی را هشدار داده اند.

عبدالقیوم سجادی دیگر نماینده مردم غزنی نیز گفت: “طالبان مسلح در ولایت غزنی رسماً ولسوالی‌های هزاره نشین را هشدار داده و در تلاش آن اند که جنگ را در این ولایت قومی سازند.”

آقای سجادی گفت که نمایندگان مردم غزنی از با نهادهای امنیتی حکومت رایزنی کرده اند که اقدام‌های پیشگیرانه را در این مورد روی دست گیرند.

به گفته او، حکومت مکلف است از جان و مال مردم در برابر حملات دشمن دفاع کرده و نگذارد تا طالبان به راه اندزای جنگ قومی در کشور موفق شوند.

نمایندگان مردم غزنی در مجلس تاکید دارند که طالبان مسلح از چند آنلاین به این طرف در مناطق اطراف ولسوالی‌های هزاره نشین ولایت غزنی تجمعاتی را راه اندازی کرده و برای حمله آمادگی می‌گیرند؛ اما نهادهای امنیتی تا هنوز هیچ اقدامی را انجام نداده اند.

با این وجود، عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان به کمیسیون امنیت داخلی این مجلس هدایت داد تا مسوولان امنیتی را در پیوند به موضوع امنیتی ولایت غزنی و تهدیدهای دشمن در سایر ولایت‌ها مورد بازپرس قرار دهد.

این در حالی است که آتش بس یکجانبه‌ که از سوی حکومت اعلام شده بود نیز آنلاین گذشته به پایان رسید و رییس وستر غنی امآنلاین به نهادهای امنیتی دستور داد تا عملیات‌های شان را بر ضد طالبان از سر گیرند.

در همین حال آنلاین گذشته، حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی نیز در اعلامیه‌ای تاکید کرد که پس از اعلام آتش‌بس حکومت با طالبان، گروه طالبان حكومت را كنار گذاشته و مستقيم بالاى يك قوم (قوم هزاره) اعلان جنگ کرده است.

عبدالله امینی- نویسنده وستر