طالبان و صلیب سرخ به توافق رسیدند


طالبان و صلیب سرخ به توافق رسیدند

کمیته بین المللی صلیب سرخ از توافق طالبان برای تضمین امنیتی به فعالیت‌های این سازمان در افغانستان استقبال کرده است.

به گزارش نویسنده وستر؛‌ اندریا کتپریتا، سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در افغانستان، به صدای امریکا گفت که چند هفته پیش، نمایندگان این نهاد بین المللی با اعضای دفتر سیاسی طالبان در شهر دوحه، پایتخت قطر، ملاقات کرده و به تفاهم رسیده اند.

طالبان نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که به کمیته بین المللی صلیب سرخ در ساحات زیر اداره آن گروه اجازه فعالیت مجدد داده اند.

خانم کتپریتا جزئیات مذاکرات با طالبان را “دوجانبه” و “محرم” خوانده و گفت که صلیب سرخ، همواره با همه طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان تماس منظم دارد.

طالبان در اعلامیه‌شان گفته اند که در مورد “کمیت و کیفیت فعالیت‌های” صلیب سرخ در افغانستان که باید “به دور از ملحوظات سیاسی” باشد، ملاحظاتی داشتند که به نقل از اعلامیه این گروه، پس از پذیرفته شدن سفارشات طالبان از سوی این نهاد بین المللی، اکنون اجازۀ فعالیت مجدد به آن داده شد.

طالبان در این اعلامیه بر تعهد امنیتی در قبال کمیته بین المللی صلیب سرخ تاکید کرده و از جنگجویان آن گروه خواسته شده است تا هم زمینه فعالیت این سازمان امداد رسان بین المللی را فراهم کرده و هم به حفاظت کارمندان و تاسیسات آن توجه داشته باشند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سال ۲۰۱۷ نیز فعالیت خود را در افغانستان پس از آن به تعلیق درآورد که شش کارمند آن اداره در اثر حمله مسلحانه در ولسوالی قوش تپه ولایت جوزجان کشته شد. طالبان دست داشتن در آن حمله را رد کردند.

نویسنده وستر- کابل